Přenos festivalu klasické hudby rozezní Václavské náměstí

Kultura
2. 9. 2015 20:12
Jedním z lákadel je koncert Estonského komorního filharmonického sboru v katedrále sv. Víta.
Jedním z lákadel je koncert Estonského komorního filharmonického sboru v katedrále sv. Víta.

Zahajovací koncert 8. ročníku festivalu Dvořákova Praha, který přivítá 7. září Rudolfinum, bude přenášen na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí. Veřejnost tak bude mít možnost pod širým nebem slyšet Dvořákův slavný violoncellový Koncert h moll v podání violoncellisty Yo-Yo My a České filharmonie (ČF) vedené Jiřím Bělohlávkem. Zástupce médií o tom informoval umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře je o vstupenky na festival zájem, tržby z předprodejů činí již šest milionů korun. "Předpokládali jsme celkový zisk po skončení festivalu kolem osmi milionů korun. Zájem ale zatím svědčí o tom, že zájem veřejnosti bude větší než loni, kdy měl festival koncerty vyprodány z téměř 90 procent," řekl Kolář. Festival pracuje s rozpočtem zhruba 35 milionů korun, vedle zisku ze vstupného ho kryje kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů.

Šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.Až do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými známými i méně uváděnými díly. V dramaturgii tyto skladby doplní hudební tvorba Dvořákových předchůdců i jeho následovníků od Wolganga Amadea Mozarta po Arvo Pärta. Vystoupí například věhlasný dirigent Christoph von Dohnányi s Londýnským filharmonickým orchestrem, londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích s klarinetistkou Sabine Meyerovou, gruzínská houslistka Lisa Batiašviliová či francouzský violoncellista Gautier Capuçon po boku orchestru curyšské Tonhalle. Společně s rezidenčním orchestrem festivalu ČF vystoupí pianista Piotr Anderszewski či houslista David Garrett.

Program festivalu nabídne všechny Dvořákovy symfonie sudých čísel. Druhá, čtvrtá a šestá Symfonie zazní v podání rezidenčního orchestru ČF, v jejímž čele se vystřídají Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Dirigentská hvězda Semjon Bičkov pak povede ČF na závěrečném koncertu při Dvořákově deváté Novosvětské.



Koncerty Komorní řady se uskuteční od 8. do 16. září v Rudolfinu a Anežském klášteře. V roli kurátora tohoto cyklu letos působí klavírista Ivo Kahánek.

Letos slaví významné jubileum spirituální minimalista Arvo Pärt. Jeho stěžejní díla zazní v Katedrále sv. Víta v provedení Estonského komorního filharmonického sboru a za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Koncertem se Dvořákova Praha zapojí do sbírky na výstavbu nových varhan pro svatovítskou katedrálu.

Dvořákova Praha letos také nabídne v poloscénickém provedení na dobové historické nástroje a v podání ansámblu staré hudby Freiburský barokní orchestr operu Don Giovanni. Debutový Den D letos náleží houslistovi Janu Mráčkovi a italskému pianistovi Federico Collimu. 20. září bude po celý den na Dvořákově Praze patřit hlavně dětem. Více informací se nachází na www.dvorakovapraha.cz.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal, Facebook, YouTube

Další čtení

Benefiční koncert v pražském Karlíně dnes zahájí letošní festival ZUŠ Open

Kultura
14. 5. 2025

Herec Robert De Niro získal v Cannes Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu

Kultura
13. 5. 2025
Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ