První koncert Rolling Stones v Havaně přilákal davy fanoušků

Kultura
26. 3. 2016 14:17
Mick Jagger v Havaně.
Mick Jagger v Havaně.

Na půl milionu Kubánců i zahraničních fanoušků přišlo v noci na sobotu SEČ na první koncert britské rockové skupiny Rolling Stones v kubánské metropoli Havaně. Zpěvák kapely Mick Jagger označil vystoupení za známku skutečných změn na ostrově, kde zahraniční rockové skupiny bývaly po desítky let zakazovány. Důkazem změn je i to, že mezi účastníky koncertu byly takové osobnosti jako americký herec Richard Gere či bývalá supermodelka Naomi Campbellová nebo syn kubánského vůdce Raúla Castra, Alejandro Castro Espín.

Mnozí z fanoušků na takový koncert čekali celý život a o lásce k Rolling Stones a dalším kapelám museli roky mlčet. Hodiny před začátkem koncertu čekaly ve frontách desítky tisíc Kubánců. Mnozí přicestovali ze vzdálených končin země a i z ciziny. Davy se začaly scházet už 18 hodin před vystoupením a tisíce lidí nakonec zůstaly na okolních ulicích; koncert bylo slyšet přes kilometr daleko. A lidé byli vděční skupině, že se rozhodla hrát pro ně zdarma.

Jagger nejprve pronesl uvítání ve španělštině, než zahájil přehlídku hitů kapely písničkou Jumpin' Jack Flash z roku 1968. "Ahoj Havano, dobrý večer mí Kubánci," řekl Jagger. Následovala skladba It's Only Rock 'n Roll (But I Like It), která mohla znít jako ujištění úřadům, ale také mohla mít zvláštní půvab pro místní vyznavače dlouho potlačovaného hudebního stylu. Rolling Stones a podobné "podvratné" skupiny byly pro kubánský státní rozhlas a televizi tabu ještě začátkem tohoto tisíciletí.

Západní rocková a popová hudba se na ostrově zakazovala ještě před 15 lety, protože ji komunistický režim považoval za dekadentní a podvratnou. V posledních letech se ale Kuba výrazně změnila, zejména během sbližování s USA v posledních 18 měsících.

Koncert následoval tři dny po historické návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě.


Nadšení Kubánci v ulicích Havany.

"Bývalo to zakázané. Nesměli jsme mít skupiny jako Beatles a některé zpěváky z Latinské Ameriky. Ale teď máme dovoleno poslouchat, co chceme," řekl jeden z fanoušků.

"Návštěva Obamy a teď Rolling Stones. Je to jedinečné a historické," dodal druhý. "Nikdy bych nevěřil, že se obě události stanou v jednom týdnu," radoval se Ernesto Estevez, učitel angličtiny. Podle něj to znamená, že všechno je možné.

"Moc miluji Jaggera a o tomto jsem stále snila. Nemohla jsem usnout, když jsem se dozvěděla, že tu bude," svěřila se Angela Menendezová, která uklízí v nemocnici. "Je to požehnání. Čekal jsem na to celý život," řekl sedmpadesátiletý Juan Carlos León. "Po dnešku už můžu umřít," řekl dvaašedesátiletý Joaquín Ortiz. Třiadvacetiletá Jennifer Corchadová věří, že koncert je vykročením Kuby k ostatnímu světu. "Bylo to historické," přitakal 22letý zaměstnanec státní bezpečnostní agentury Raúl Podio.

Na prvním kubánském koncertu britské skupiny, která vznikla tři roky po příchodu Fidela Castra k moci, očekávaly úřady nejméně půl milionu lidí. Nakonec jich přišlo ještě víc. V nesourodém davu byly páry ve zralém věku a celé rodiny, turisté i hodně mladých lidí.

Na událost dohlížely stovky policistů v uniformách i soukromá ochranka ve žlutých vestách. Během celé dvouhodinové show nefungovala mobilní síť. Americká televize v této souvislosti připomněla benefiční megakoncert latinskoamerických hudebníků, v čele s kolumbijským zpěvákem Juanesem, z roku 2009, jehož se v Havaně účastnil milion lidí a po němž kubánští představitelé obvinily USA, že zaplavily mobily návštěvníků koncertu proticastrovskými esemeskami.

O koncertu Rolling Stones informoval krátce i oficiální deník kubánské komunistické strany Granma, který hudebníky označil za "bohy rokenrolu". "Rollings slíbili velkolepou přehlídku a splnili nároky nejdivočejších fanoušků, jak kubánských, tak zahraničních, kteří si užili až na doraz koncertu, který se zapsal do historie," píše dnes deník Granma a slibuje, že podrobnosti přinese v příštím vydání.

"Stouni" v Česku

Symbolem politických změn byl koncert Rolling Stones také v roce 1990 v Československu, kde byl prvním svého druhu na českém území a třetím koncertem "Stounů" ve východním bloku (po Varšavě v roce 1966 a východním Berlíně v roce 1990). Na Strahov tehdy dorazilo téměř 100 tisíc lidí, včetně prezidenta Václava Havla, který předtím kapelu přijal na Hradě.

.

Autor: ČTK , Reuters, CNN, BBC, AP, AFPFoto: ČTK , Youtube

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ