Půvab zvukových labyrintů a drsné zvířecí pudy

Kultura
28. 6. 2015 18:45
Hudební tipy
Hudební tipy

Experimenty těch, kteří předem rezignují nejen na komerční odezvu, ale i na představy tradiční hudební konstrukce, se vždy odehrávaly na okraji zájmu většiny. A s postupující dobou jakoby se i onen okraj vzdaloval. Ani to ale tvůrce neodrazuje, aby všem dali najevo, "zač je toho v Pardubicích perník."

Gurun Gurun: Kon B (Home Normal)
https://homenormal.bandcamp.com/album/kon-b

Je to už dávno, co Československá televize premiérovala sci-fi seriál pro děti Spadla z oblakov. A je to už pět let, kdy vyšel debut pardubicko-pražského kvarteta, pojmenovaného podle místa, odkud přiletěla hlavní seriálová hrdinka Majka. Letošní druhé album vznikalo opět na trase Česko - Japonsko, přičemž ho kapela po vydání koncertně představila právě tam. Navzdory charakteru hudby jde tak vlastně trošku o zdvižený prostředníček vší marné ambicióznosti i snahám o světovost ze strany některých kolegů.

Hravost hudby se promítá i do obalu dvojky Gurun Gurun.Často se setkávám s tím, že je podobná abstraktní hudba v ústraní vnímána s despektem, jako cosi čím se tvůrci vysmívají tradičním skladatelům i instrumentalistům, a jako svého druhu forma podvodu. Stačí ale několik desítek vteřin nového alba, aby bylo jasné, jak směšné a omezené podobné vnímání je. Jestliže debut bylo ještě možné chápat jako formu zvukové hravosti, někde sklouzávající k samoúčelnosti, letošní nahrávka znamená výrazný krok vpřed. Hudební impresionismus se tu střídá se zcela konkrétními melodiemi, křehkými popěvky a vedle čistě elektronických zvuků i s pasážemi hranými na klasické akustické nástroje.

Skladby opět svádějí k přirovnávání k výtvarným kolážím, ale míra a velikost porce uvolněné fantazie je srovnatelná i s pohádkovými příběhy bez hranic, jakými je třeba Karlík a továrna na čokoládu Roalda Dahla . Moment překvapení, naprostá neodhadnutelnost, neustálé prolínání konkrétních tónů i rozskřípaných samplů nebo šumů, a osvěžující i pestrá zvuková směs se slévají v silný poslechový zážitek, ve kterém nechybí ani přitažlivé melodie a teskně melancholické plochy.

Celek rozšiřuje záběr ve schopnosti oslovit příjemce. Své si tu najdou milovníci experimentálních noiseových ruchů, příznivci minimalistické relaxace (a to jak v akustickém, tak i elektronickém provedení), hledači podivných soundtracků k filmům o poltergeistech, ale i ti, kteří se rádi nechávají okouzlovat skandinávskou náladotvorností a zasněností. Seskupení se navíc podařilo víc než vyrovnat absenci vizuálního zážitku, kterého se posluchači dostává na hravých a názory provokujících koncertech.

Gurun Gurun na svém letošním albu navzdory improvizační podstatě posluchače neplaší a nesnaží se ho zahnat do kouta. Vycházejí mu vstříc, aniž by opouštěli svou introvertní rovinu. Nabízejí podanou ruku všem, kteří tápou, a něžně je provázejí svým pozoruhodným světem. Nepopsatelným i nevměstnatelným do pevně daných schémat, vzdalujícím se industriální syrovosti, ale přesto neustávajícím v hledání a objevování všeho druhu. Jestli někdo po prvním albu váhal, jak moc to s ním čtveřice myslí vážně, tentokrát dostal poměrně přímočarou odpověď.

Vac da Hawk: City Fox On Acid (Stoned To Death)
https://stoned-to-death.bandcamp.com/album/city-fox-on-acid

Pod lehce pompézním nickem se skrývá ve své sólové aktivitě Václav Havelka (Selfbrush, Please The Trees, Tvrdý / Havelka, Were Mute, Sun & Dead). Čtyřpísňová aktuální nahrávka, vydaná na pardubické značce, která se specializuje na formát nosiče v podobě magnetofonové kazety, okázalost a artificiálnost jiných projektů vyměňuje za zvukovou agresivitu i očistnou syrovost.

Příznačné je to v závěrečné titulní skladbě, kde elektronické plochy podepírají ostré a až brutálně útočné beaty. Ale i tam, kde smrtící rytmus chybí, nemá vše daleko k industriální hlukové terapii. Tohle sluníčko se prostě ukrývá za těžkým bouřkovým mrakem.

Vac Da Hawk nahrál zhudebněnou noční můru.Znáte větu: "Otec byl té noci poněkud neklidný," z jistého nejmenovaného seriálu? Přesně takovou atmosféru nastoluje i nahrávka, která má navzdory ani ne půlhodinové délce výživnost dvojalba. Ne, u tohohle si vážně sotva někdo odpočine. Zlověstnost je tu přímo hmatatelná a katarze se ne a ne dostavit. Představuji si, že podobnou hudbu mohly hrát podzemní spolky ve Verneově Ocelovém městě.

Až zase budete upadat do deprese po zprávách o teroristech, hroutícím se světořádu a oligarchické nadvládě s neomezenou mocí, pustťe si tuhle nahrávku. Hypotetický soundtrack k finální scéně Kafkovy povídky V kárném táboře. Ručím za to, že po tom zážitku bude prakticky už cokoli jiného všem připadat jako milé, růžové a optimisticky prosluněné.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ