Reedice Hutkovy druhé desky nabízí navíc šest nalezených písní

Kultura
11. 1. 2013 06:57
Písničkář Jaroslav Hutka.
Písničkář Jaroslav Hutka.

Šest objevených písní obsahuje nové vydání druhého alba Jaroslava Hutky Vandrovali hudci, na němž zpěváka doprovázejí rockový kytarista Radim Hladík a baskytarista Fedor Frešo na basovou mandolinu. Nahrávka tak nabízí kompletní záznam koncertu z Brna v roce 1976, necelý rok před Chartou 77 a následným odchodem jejího signatáře Hutky do nizozemského exilu. Za vydavatelství Galén o tom informovala Lenka Příhonská.

"Hutka směl ve své vlasti natočit a vydat pouze lidové písně. Svými zákazy tak úředníci pomohli jak Hutkovi, tak vlastně celé generaci jeho posluchačů objevit skutečnou lidovou píseň ze sbírek Františka Sušila a Františka Bartoše," uvedla Příhonská.

Nahrávky pro album byly natočeny 5. února 1976 na veřejném koncertu s názvem Jaroslav Hutka zpívá z klasiků folklóru - Erben / Sušil / Bartoš v Etnografickém ústavu dnešního Moravského zemského muzea v Brně. Ze sedmnácti natočených písní vybral folklorista a rozhlasový redaktor Jaromír Nečas původně dvanáct nahrávek, z výběru okamžitě komunistická cenzura vyřadila píseň Chodil pánbů po poli. Hutkův a Nečasův název alba Hádala se duše s tělem vydavatel zamítl a zvolil neutrální titul Vandrovali hudci.

LP deska s titulní kresbou Zory Růžové, dvojicí fotografií Josefa Kratochvíla a bez jakékoli přílohy se tak stala na 14 let poslední domácí oficiální nahrávkou Hutky. Pět dní po distribuci alba navštívila vydavatelství Supraphon tehdejší Státní bezpečnost (StB) a její zástupci požadovali, aby Hutkovi nebyly vydávány další desky.

Nové vydání alba Vandrovali hudci vychází v luxusním provedení. Krabička obsahuje digipack v grafické úpravě Ondřeje Pfeiffera s kresbami Zory Růžové, čtyřicetistránkovou přílohu s texty písní, Hutkův článek Baně moravské, rozhovory Milana Tesaře s Jaroslavem Hutkou, Radimem Hladíkem a Fedorem Frešem, řadu fotografií, dokumentů a ediční poznámku o dobrodružném zrodu tohoto alba.

"V roce 2011 se mi konečně podařilo najít v brněnském rozhlasu šest zbylých písní z téměř čtyři desetiletí starého koncertního záznamu, které byly však rozstříhány jako jednotlivé skladby a archivovány pod nejrůznějšími názvy. Konečně jsme mohli připravit vydání nové, kompletní a navíc z originálních záznamů," podotkl ředitel vydavatelství Galén Lubomír Houdek.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Ve Strážnici začne mezinárodní folklorní festival, potrvá do neděle

Kultura
26. 6. 2025
ilustrační foto

Vyšla první česká našeptaná audiokniha. Fenomén prý pomáhá lidem relaxovat

Kultura
25. 6. 2025

Hlavní hvězdou letošního Festivalu Banát bude v srpnu kapela Tata Bojs

Kultura
24. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ