Saharská <span>taneční revolta</span> a další objevné cesty

Kultura
14. 6. 2009 10:08
Almasäla
Almasäla

AlmasälaRostoucí katalog nahrávek všelikých „etnických" fúzí se stává stále lákavější alternativou k převládající angloamerické produkci. V jarní nabídce distributorů potěší například Almasäla, Khaled či Mamer.

Stále větší „samozřejmost" tzv. world music pochopitelně přináší i určitou ztrátu neobvyklosti, ztrátu exotické příchutě. Jenže to není žádná škoda. Globálně sdělná populární, lidová i „klasická" hudba ze zemí, které šoubyznys odsunul do postraní zájmu, alespoň konečně začíná dostávat zasloužený prostor.

Almasäla: Ahora
(Ventilador Music/P&J Music)

Almasäla: AhoraNic pro konzervativce. Španělský projekt Almasäla, který naživo vystoupí i v Praze (20. června na Střeleckém ostrově v rámci festivalu United Islands), vychází sice z tradičního flamenka, ale dodává mu současnou podobu funkčním využitím elektroniky a koketními doteky s nu-jazzem a soulem.

Zpěvačka Paloma Poverado Díaz alias Almasäla posbírala zkušenosti díky členství v kapele Ojos de Brujo, považované za průkopnický akt elektro-flamenkových fúzí. Ovšem ve vlastním projektu se ubírá trochu jiným směrem. Na rozdíl od Ojos nevyužívá hip hopových prvků, elektronický podklad zní jemněji a spíš příjemně ambientně mlží, než aby dusal. Zpěv působí méně expresivně než v tradičním flamenku, Almasäla obrací vášeň do jakési „niterné" podoby, místo aby ji vykřičela. Vedle zpěvu uchvátí i virtuózní akustická kytara (Josete Ordóñez).

Druhé album Ahora je snad ještě pestřejší než prvotina Eolh. Almasäla se vydává za inspirací do západní i saharské Afriky (píseň África) či na Kubu (Guajiro). Ale protože kořeny arabské a španělské, španělské a latinské, potažmo africké a latinské hudby jsou odpradávna přirozeně propleteny, daří se muzikantům bez problému zajistit soudržnost nahrávky.

Khaled: Liberté
(Universal Music)

Khaled: LibertéKhaled Hadj Brahim, asi nejslavnější alžírský a vlastně i severoafrický zpěvák, velký učitel Rachida Tahy, popularizátor žánru raï a trn v oku islámských fundamentalistů, se pět let po výtečném, „akustičtějším" albu Ya-Rayi vrací s neméně silnou, pro změnu opět „elektrickou" novinkou. Hodně svobodomyslnou, jak má Khaled ve zvyku a jak název napovídá. V titulní písni se například průhledným dvojsmyslem pouští do kritiky vojenské služby v Alžírsku. Mezi řádky textů opět prosvítá i podpora rovnoprávného postavení žen a mužů v rámci islámského světa.

Samotný Khaled mluví o novém albu jako o návratu ke zlatým časům raïe v 80. letech, o čemž svědčí taneční tah rytmiky, kombinace syntezátorů a orientálních trylků smyčců, loutna oud přirozeně komunikující s elektrickou kytarou. Khaled navíc znovu natočil i několik písní z 80. let, které kolovaly po Alžírsku vydané na magnetofonových kazetách a postupně se staly kultovními hity. Ale nebyl by to Khaled, kdyby nevyzkoušel nějaké novinky, například málem hip hopový vzdor ve skladbě Yamina. Překvapením a navíc půvabným symbolem jsou sbory v písni Raikoum. Khaled je natočil na Jamajce - s Ritou Marley, vdovou po Bobu Marleym a sboristkou řady Bobových nahrávek.

Mamer: Eagle
(Real World/Indies Scope Records)

Mamer: EagleFolkař z Číny? Ano, a výborný. Alternativní hudba „Říše středu" je pro okolní svět velkou neznámou, byť je jasné, že Čína musí mít krom režimem protežovaných „národních umělců" i svoje rebely. Mamerův sólový debut umožňuje nahlédnout za úplně jiný záhyb Velké zdi a vypadá to, že se v budoucnu dočkáme příjemnějšího importu než horkou jehlou šitých spotřebních výrobků a pošahané ideologie.

Mamer pochází z travnatých plání severozápadní Číny, z čínsko-kazašsko-ruského pomezí. V jeho hudbě zaslechneme drnkání pastevecké loutny dombry i ohlasy alikvotních zpěvů šamanů Sibiře a buddhistických sborů. Nečekejte ovšem žádný autentický asijský folklór, Mamer píše vlastní, „moderní" písně a zdůrazňuje svoji poučenost západním písničkářstvím i rockem. Jeho „asijský freak-folk" je hymnicky vzletný a pro evropské ucho snadno přístupný, přestože těžko budeme rozumět textům (Mamer zpívá v dialektu kazašštiny). Nadnárodní dojem podporuje hostování virtuózního amerického banjisty Bely Flecka, jednu píseň stihl ještě před smrtí remixovat legendární francouzský skladatel a experimentátor Hector Zazou.

Různí: Playing For Change/Songs Around the World
(Universal Music, CD + DVD)

Playing For Change/Songs Around the WorldAlbum Playing For Change patří z hudebního hlediska spíše k nahrávkám popularizačním, obsahujícím „world pop pro posluchače, kteří (ještě) nemají rádi world pop". Důležitější než samotná hudba je společenský dopad projektu, stále potřebné, byť třeba naivně působící protiválečné a protirasistické poselství. Což ovšem neznamená, že by se nahrávka neposlouchala příjemně.

Věhlasný filmový producent Mark Johnson (produkoval třeba Rain Mana a v poslední době Narnii) se rozhodl, že objede svět a doslova na ulici či v přírodě živě natočí hudební film a desku, kde budou „angažované" písně z pera Boba Marleyho, Tracy Chapman či Petera Gabriela hrát nejneuvěřitelnější kombinace umělců. Snadno přesvědčil třeba Bona z U2 či bluesmana Keb‘Mo‘a, se kterými zpívá jihoafrický sbor Sinamuva. Další zvukové stopy a etnické barvy přidávají během spanilé jízdy po planetě izraelský houslista Radvin Nizar, bubeníci z Konga, hráči na tabla či sitár z Indie, kytarista Louis Mhlanga ze Zimbabwe, pouliční muzikanti z USA, ruský violoncellista, hudebníci z Itálie, Argentiny, Nepálu atd. atd. Nic objevného, ale pozitivních vibrací plný dům. Pozor, nic pro sarkastické skeptiky.

Foto a reprodukce obalů: P&J Music (Almasäla), Real World/Indies Scope (Mamer) Universal (Khaled, Playing For Change)

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ