Silná slova mír, svoboda a vůně koření

Kultura
8. 1. 2012 16:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Noví versus staří. Dávné vzpomínky a čerstvá rána mezi oči. Uvědomění si, že na vyslovený  názor nikdy není pozdě, na pojmenování toho, co nás obklopuje, by mělo být vždycky dost času a jen máloco jiného má vůbec smysl. Generace, prostředky i způsoby se mění, ale podstata zůstává stejná.

Bonus: Náměstí míru (Starcastic) 
http://soundcloud.com/konec-civilizace/sets/bnsnmstmr

V roce 2010 vletěl Bonus na domácí scénu s razancí uragánu: během pár měsíců nejen odehrál - nejdřív sólo a potom spolu s Plug´n´Play - řadu koncertů, ale hlavně nahrál a do světa pustil dvě EP (dohromady by vydala na regulérní desku) a koncem roku pak svůj dlouhohrající debut Konec civilizace. Temný, znechucený, agresivní a naštvaný. Druhá deska Náměstí míru se objevila už po roce a v mnohém je úplně jiná.

Obal Náměstí míru je prostý.I u ní je ale zcela zbytečné ztrácet čas tím, zda jde o hip hop, či nikoliv, a zda jde v textech o sarkasmy nebo spíš o výstižné a přesné pojmenování reality. Zato zbývá dost času se zamýšlet nad určitou rezignací, která ze všeho dýchá, a nad tím, proč přesto nechybí svébytný humor, a přemýšlet, zda to je celé důsledek blížící se Bonusovy krize středního věku, nebo toho, že naopak ještě na ni vůbec nemá čas. Bonus už neplive jedovaté sliny, ale spíš s povzdechem konstatuje to, čeho už má plné zuby a co je mu k smíchu.  A jen tak, jakoby mimochodem, z něj padají geniální melodie.

Bonus je totiž písničkář nového věku. A zdaleka nejen proto, že mu nechybí schopnost formulovat pocity i názory a vrstvení elektronických zvuků vyměnil za vrstvení útržků akustických smyček nástrojů, jako je banjo, ukulele či steel kytara. Náměstí míru je plné křehkých až intimních poloh, ale zároveň i bezbranně působících písniček, ovšem se silou bourat zdi předsudků. Vady výslovnosti by u toho řešil jen blbec.

Bonus vydá za pět.Je až vtipné, jak do toho všeho zapadá předělávka sebe sama - tedy Kyslík z repertoáru Ememvoodoopöká - nebo vysamplování Houpacích koní do Jak málo nám stačilo. Stejně jako Bonusovy sebenálepky flow-fi, hip pop a urban folk, které jsou vtipné i zároveň výstižné. Ta nahrávka se - tedy pokud už posluchač dávno nemá hroší kůži - veskrze příjemně dostává pod pokožku a zanáší mozkové závity. Stojí za to se k ní vracet a zkoumat ji z jiných úhlů, což je v dnešní době pomíjivosti k nezaplacení. To, že se při každém tom návratu objeví něco předtím přeslechnutého, že vyplave na povrch řada nenápadných detailů, to už je zkrátka Bonus. A Náměstí míru je nejen jedna z nejlepších tuzemských desek roku 2011, ale především jedna z mála ukázek toho, jak to vypadá, když se nepřešlapuje na místě.

 

Šafrán: Hutka, Lutka, Merta, Třešňák, Voňková (Galén) 
http://www.galen.cz/idistrik/vydav/?page[book]=4868

Vlastně je to dnes už dávná historie. Podtitul alba Nahrávky z let 1968-1976 je výmluvný dostatečně, o sdružení Šafrán, které spojovalo to nejlepší z domácí písničkářské scény v sedmdesátých letech, už asi každý, kdo chtěl, dávno ví. A nejspíš i o albu, které mělo vše shrnout a podat o celé tehdejší scéně zprávu, avšak na poslední chvíli díky laskavým normalizátorům skončilo "ve stoupě".

Díky péči vydavatelství Galén, která v současnosti tak trochu připomíná práci buditelů a národních osvícenců své doby, vyšla po pětatřiceti letech nejen původní deska, ale ještě druhý disk s písněmi té doby - možná ještě silnějšími, s větší výpovědní hodnotou i zachycením tehdejšího ducha doby i nevadnoucí poezie, z nichž některé stačily vyjít na singlech a některé vůbec ne. Silnými a cennými navzdory podání a odlišnému pojetí interpretů.

Šafrán.První kompletní vydání všech tehdejších studiových nahrávek dýchá především nostalgií, ale v drtivé většině svou sílu ani po letech neztratilo. Hodnotit jednotlivé dnes mnohdy zlidovělé písně, srovnávat známá fakta - tedy že Merta a Voňková byli lepší instrumentalisté než ostatní, Třešňák silný ve své autenticitě a syrovosti a Lutka roztomilý v interpretaci Zychových vtipných, ale jinak vcelku nenáročných bláznivých blbůstek - zavání naivitou.  Prověřil je totiž čas. Mnohem zajímavější je si připomínat různé detaily: jak zajímavě zní smyčcový komorní soubor v Hutkově Milá s milou nebo kdože s ním zpívá ten druhý, vychraptělý hlas ve Václavek vrah.

Dvojalbum Šafrán je ale především odrazem své doby. Výraznou stopou invence, zformulovaného názoru i impulzem pro další generace k uvědomění si, že ani doba normalizace nezastavila autorskou tvorbu. Dokumentem toho, že bojovat proti nepřízni je vždy lepší, než jen si stěžovat. A tak si lze užívat jejich dnešní svobodný poslech a uvědomovat si u toho, že svobodný je každý přesně tak, jak sám chce svobodný být. V každém režimu a v každé době. 

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ