Skupina Precedens oslaví 30 let činnosti třemi koncerty

Kultura
8. 11. 2012 16:09
Martin Němec, zpěvák a klávesista skupiny Precedens.
Martin Němec, zpěvák a klávesista skupiny Precedens.

Tři koncerty připravila na prosinec ke svému 30. výročí alternativní rocková skupina Precedens. Na vystoupeních v Brně, Praze a Karlových Varech vystoupí bývalí členové kapely Bára Basiková, Petr Kolář a Jan Sahara Hedl. Jako host zahraje současná skupina kapelníka Precedensu Martina Němce Lili Marlene se zpěvačkou Dášou Součkovou

Všechny původní nahrávky pro nynější vystoupení upravil Martin Němec. "Na koncertech se bude křtít album mapující historii skupiny od vydání jejího prvního alba," uvedla za pořadatele Marcela Kočandrlová. První ze tří koncertů se uskuteční 4. prosince v brněnském klubu Melodka, druhý 10. prosince v Malostranské besedě v Praze a závěrečný 28. prosince v karlovarském Lidovém domě. Pražské vystoupení bude natáčet Česká televize.

PBára Basiková zpívala v Precedens v jejích začátcích a rychle se stala hvězdou. Později skupinu několikrát opustila, znovu se do její sestavy vrátila před sedmi lety. Na snímku s Němcem při křtu reedice CD v roce 2007.recedens založil před třiceti lety hudebník a výtvarník Němec se svým kolegou Janem Saharou Hedlem, s nímž předtím hrál v kapele Duševní hrob. Čtvrtstoletí své existence v roce 2007 kapela oslavila vydáním reedice tří starších zvukově upravených alb Doba ledová, Věž z písku a Pompeje z let 1987 až 1990. "Tyhle tři desky jsou určující pro to, co znamená Precedens s Bárou Basikovou. Bylo to podle mě nejdůležitější období kapely," uvedl tehdy Němec.

Již v počátcích existence Precedensu kapela jako zpěvačku angažovala Basikovou, která se rychle stala její hlavní hvězdou. Basiková později skupinu několikrát opustila, znovu se do její sestavy vrátila před sedmi lety a natočila s ní zatím poslední album Precedensu Abpopa (Aurora). Dvě alba s Precedensem (La La Lá a Drž hudbu) nazpíval s Precedensem v letech 1997 a 2002 Petr Kolář.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Novinářská komentovaná prohlídka výstavy Oko - Z očí do očí, která se zabývá přerodem symbolu oka v umění od roku 1900 do současnosti, 27. června 2025, Museum Kampa, Praha.

Výstava Musea Kampa o oku v umění vám změní pohled na svět

Kultura
27. 6. 2025
Výstava IGS history, která ukazuje výběr prací vytvořených na Mezinárodních sklářských sympoziích v letech 1982 až 2003, Sklářské muzeum, 27. června 2025, Nový Bor, Českolipsko.

Muzeum v Boru vystavuje to nejlepší z mezinárodních sklářských sympozií

Kultura
27. 6. 2025
Zakončení festivalu street art umění Wallz no.6 a představení nového velkoplošného muralu na zdi v Proluce v Křižíkových sadech (na snímku), 27. června 2025, Plzeň. Na mural, který vznikl jako připomínka deseti let od titulu Plzeň - evropské hlavní město kultury, byla vypsána soutěž, kterou vyhrál Itzio Barberena z Mexika.

Zdi, pilíře a fasády v Plzni pokryla desítka děl umělců z celého světa

Kultura
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ