Šumy a nálady z lesa i od Dunaje

Kultura
4. 9. 2011 14:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Někdo hledá v hudbě melodie, jiný důmyslný rytmus. Někoho zajímá chuť interpreta experimentovat a jiný dává přednost schopnosti předat náladu. A jsou i tací hudebníci, kteří rádi vše vyjmenované. A přesto mohou znít zcela rozdílně a k věci přistupovat po svém. Stačí je najít - že jich nebudou plné televize ani rozhlasové vlny asi nepřekvapí.

B4: Didaktik Nation Legendary Rock (Polí 5)
http://bandzone.cz/b4musicfortrees

Loňský rok byl pro improvizační seskupení B4 mimořádně plodný a zlomový. Po dlouhých letech existence o sobě dalo víc vědět vynikající nahrávkou Ringo Paul George John, a jak vidno z bookletu novinky, ještě stihlo na výjezdní nahrávací session  vytvořit základ pro letošního nástupce. A ten opět rozhodně není tuctovou či samoúčelnou exhibicí, ale sevřeným hudebním tvarem, kde nespoutaný experiment střídá lásku k tradičnímu, analogovému a zavedenými postupy charakteristickému hudebnímu řádu.

Novinka B4 poněkud nakynula.Tvůrčí přetlak vyústil ve dvojdiskové vydání. Základní nahrávku, u které se až nechce věřit, že vznikla na první pokus, orámovanou příznačně skladbami Vědecká I a Vědecká II, doplňuje druhý disk, přesmyčkově pojmenovaný Antitank Kiddo Legendary Cork, s remixy týchž skladeb. Dvě tváře téhož, jak poznamenávají tvůrci, jsou sice jen dva z mnoha způsobů, jak s materiálem bylo možné naložit, nicméně právě na nich je patrné, s jakou invencí a muzikantským talentem má posluchač tu čest.

Skutečnost, že trio (které tentokrát doplňuje hned několik hostů) má zálibu v dnes již historických analogových mašinkách a nástrojích považovaných léta za přežité, vlastně ani moc nehraje roli – je to jen jeden z dílů výsledné mozaiky. Ta představuje otevřenou mysl, která dovoluje na jedné straně nabídnout zcela konzervativní skladbu Grüss aus Löbau, jež jistě potěší i v hluboké hudební minulosti setrvávajícího posluchače, či melodicky milou Chanson de la Vengeance, a na druhé pro téhož posluchače zcela nestravitelné experimenty hraničící s otevřeným zvukovým terorismem.

B4 mají rádi retro.Tato poloha jde ještě dál na remixovém druhém disku. Rozsah od ambientního relaxu The space přes divoký rej zvuků v Cesta je dlouhá, čirých ruchů v Music For Trees až k neubautenovskému industriálu Kosto laulu představuje přesně to, před čím tradiční posluchač v lepším případě ohrne nos, v horším nechápavě a zděšeně prchá. Pro hledače nových cest, kteří jsou zároveň znechuceni elektronickými skládankami vydávanými za progresi, jde však o zcela ojedinělou lahůdku.

B4 aktuálním dvojalbem dokazují svou silnou formu a potvrzují, že řazení předchozího alba k nejzajímavějším tuzemským titulům loňského roku rozhodně nebylo náhodné. Takhle nápaditě si zároveň s vstřícnými melodiemi, promyšleným zvukem i  kombinací muzikantství s experimentem u nás zkrátka opravdu nikdo jiný nehraje.

 

Gwerkova: Nada (Exitab)
http://www.myspace.com/gwerkova

V triu Gwerkova vládne matriarchát.Melita Gwerková je slovenská experimentální malířka, které už jsou hranice její země dávno malé. Alžběta Gwerková byla zas slovenská literární historička a feministka, kterou popravili za války nacisti. Dobrým důvodem po nich nazvat kapelu, jsou obě – i když realita je samozřejmě obyčejnější v tom, že zdrojem názvu se stala po druhé z nich pojmenovaná ulice, kde dvě třetiny tria v minulosti bydlely.

Zvláštní název a ještě zvláštnější hudba. "Divná" v tom nejlepším slova smyslu. Další výhonek podunajské nížiny. Trio, jehož hudba se vznáší někde mezi nebem a zemí, oddechová i nutící myslet zároveň, podivuhodné skladby, vzpírající se písničkové struktuře, s jasným vlivem triphopu i shoegazerovských kytarovek. Nijak objevné, nicméně na poslech příjemné a prozrazující jasný názor.

Nada je dlouhohrající debut.Tři roky působící seskupení basistky, kytaristky a bubnujícího programátora loni debutovalo pětiskladbovým EP 6Ears. Na svém o něco delším prvním albu si pohrává s minimalistickými náladami, ambientními zvuky, míchají se tu akustické nástroje s elektronickými samply (charakteristický je rytmus tlukotu srdce) a chladná odosobněnost je vyvažována zaujetím a soustředěním. Ne, není to bůhvíjak veselé, mnohdy spíš znepokojující, ale každopádně zajímavé.

Z křehké zasněnosti totiž často vystupuje to vůbec nejdůležitější, co se v hudbě může dít – vzájemné interference mezi zúčastněnými, naladění na jednu vlnu, i mimoděčné doplňování se. Trialog. Něžný hlas, který se nad vším nese, znamená jen  čokoládovou polevu na už tak chutí odzbrojujícím dezertu. A album Gwerkove je tak dalším potvrzením, že po Starcastic a Slnko records má Slovensko v labelu Exitab už třetí cukrárnu, kam na hudebně zajímavé a pozornosti hodné dobroty lze zajít.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ