Surrealismus z Beskyd a Gothaj s cibulí k tanci

Kultura
15. 3. 2015 19:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Nejlepší "rebelství" a provokace jsou v hudbě ty, které jsou neplánované, neprogramové a vycházející z přirozenosti. Mohou pak mít nejrůznější podoby, v sobě zakódovanou syrovou živočišnost i zdánlivě komunální humor, protkaný sarkasmy.  Společné mají naopak to, že výsledky nejsou pochopitelně akceptovatelné pro všechny a jejich tvůrcům je to, že jejich hudbu někteří nechápou, nejspíš úplně jedno.

 

Ladě: Lešť  (Indies Happy Trails)
http://bandzone.cz/lade

Když před čtyřmi lety brněnské vydavatelství vytáhlo na světlo napůl utajenou, převážně  opavskou kapelu, mnozí se nestačili divit. Takové přesvědčivosti, žánrové otevřenosti a suverénnosti projevu jiní dosahují po patnácti, dvaceti letech existence. Originální kombinace surrealistických textů, bluesového prožitku, rockové energie a charakteristického zpěvu "přírodního úkazu" Michala Kubesy navíc nevyvanula ani s odstupem. Pořád "to" tam je.

Ladě jsou nekompromisní i na obalu.Pokud tedy někdo svou cestu k hudbě téhle stále nepříliš známé party teprve hledá, může mu být průvodcem i nové album. Jak sami avizovali, trochu více tu došlo k rozvolnění písničkové formy;  tradičního střídání slok a refrénů se tu nikdo nedočká. Také texty se obejdou bez dnes tolik rozšířeného poetizování, květnatých veršíků a oslavy přírodní tématiky. Ale ať už jde o komorní a melancholicky zamyšlené polohy nebo o méně časté divoké běsnění, důsledně a někde až urputně servírované pocity nenechávají na pochybách.

Album posluchače nejprve řevem zažene do kouta, kde v temnu dotyčný (preventivně) dostane pár facek, aby se nevzpouzel, a následně se ocitl v náručí kypré ženy, která ho něžně obejme až s maminkovskou něhou a zaboří mu hlavu do mohutného výstřihu. Ty skladby v sobě mají jistou fatálnost, jako by kapela chtěla s pomíjivostí i povrchností světa bojovat tím, že ji přepere. Že ze sebe vše podstatné vydá hned a naplno.

Svým způsobem je to ale zdání. Struktura je tak bohatá a texty tak nepřístupné a nepoddajné, že navzdory prvotnímu úderu mají co odkrývat a čím překvapovat i v opakovaných setkáních.  Chvíli škrábou až syrovým Waitsovským chraplákem (a akordeon k tomu vůbec není potřeba) a jinde se zas až vznášejí v artových obláčcích: kytara ve skladbě Oddech nemůže nepřipomenout Pink Floyd.   Kubesův hlas zas vyvolává dojem příbuznosti s projevem  Františka Segrada. Jenže na rozdíl od něj nevzbuzuje vizi folklórního valašského strýce, ale spíš drsného horala.

Třetí deska pětice Ladě je "muzikantská", stejně jako hudebně i stylově hravá, osobitá,  a co je nejsympatičtější, nemá potřebu ani cosi předstírat, ani hlásat pravdy a zaručeně originální světonázory. Vymyká se a z šedi průměru vystupuje z davu prakticky vším. Je svá a přirozená.  A přestože k tomu používá osvědčené "výrobní prostředky",  mnohdy překvapivě víc, než čerstvá mladá generace.

 

Kočičková, Nohavica, Kujooni: Hudba, tanec, klobása (Rumpsum)
http://www.hutakl.cz/

Kdyby existovala nějaká soutěž o nejutajenější album relativně známých interpretů poslední doby, pak by album "nové originální dechovky" zřejmě slušně zabodovalo. Přitom jméno moderátorky a šansoniérky Ester Kočičkové dává celému projektu poměrně slušný potenciál. Nicméně sarkasmus, který celý projekt odstartoval a provází, může být možná už příliš velkým soustem i pro nadšené příznivce. Kočičková a její dlouholetý spoluhráč Luboš Nohavica (kdysi dávno klávesista Abraxas) spojili už před časem síly se slánskou skupinou Kujooni (působí v ní třeba i Johnny Jůdl, známý z Jablkoně) a vytvořili kolekci více než podivuhodných tanečních písní, které tímto získaly i studiovou podobu.

Ester Kočičková a její muzikanti se nebojí ani dechovky, ani pokleslosti.Vše je pojato jako svérázný taneční kurs (u každé písně je zdůrazněno, o jaký tanec jde). Zároveň je tu, doufejme, že záměrně, oslavována pokleslost. Přesně v duchu obalu, který tvoří především z minulosti dobře známý papírový tácek, na kterém je CD servírováno jako klobása z názvu. Bookletový plakát pak zdobí fotografie gothajského salámu s cibulí a okurkou, zatímco za druhou stranu by se nemuseli stydět ani Eva s Vaškem, natož pak Duo Jamaha.

Obsah se dá dobře přiblížit všem, kteří viděli film Pražská pětka a závěrečnou povídku Divadla Sklep s písní Sousedovi vepři a refrénem "Jéje, ať je praštěnej, podívej se jak je libovej..." Přesně v tom duchu se totiž všechna zde nabízená tanga, polky a valčíky nesou.  Někde je to veselé, jinde se s chutí balancuje na hraně trapnosti, nejčastěji se obojí prolíná. Kdákání slepic se na album nebáli naposledy zařadit František Ringo Čech s Jiřím Schelingerem.

Spíš než soudit jednotlivé písně je dobré přistoupit na celý koncept, násilně nebo za pomocí nezdravých tekutin sebe sama naladit na stejnou vlnu - a pak to může fungovat. Dechovka s texty o sado/maso tématice, hřbitovní estetice či prostředí vietnamské kuchyně bezesporu nejsou nudné a na leckoho mohou působit i provokativně. Nicméně jen těžko zastírat, že v momentě, kdy posluchač na chvíli "vypne" a přestane vnímat s úchylným humorem si pohrávající texty, kuplety a parodie na klišé umělých dechovek, vše se promění jen v další porci toho, co je tu zesměšňováno. V druhé polovině alba to mimochodem funguje lépe.

Přínos celého projektu je svého druhu exkurzí do světa tanečních zábav českého venkova a zároveň  plavbou na stejné vlně jako divadelní písně - ať už jsou od zmíněného Sklepa nebo z repertoáru HaDivadla a jeho pásma Komediograf. Doporučit lze milovníkům nepravděpodobných žánrových fúzí, hledačům úchylností a všem, kteří chápou, že "...hezké věci zpívá Gott, ne Bůh."

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ