Po roce se do pražského Paláce Akropolis 14. dubna vrátí soubor milovníků rytmů nazvaný Tam-Tam Orchestra. Skupina zde se svými hosty pokřtí koncertní DVD a CD. Jedná se o záznamy loňského dubnového koncertu Tam-Tam Orchestra, který se konal k desátému výročí existence skupiny.
Na pódiu by se dnes mělo sejít kolem třiceti hudebníků, tanečníků i žáků pražské školy samby a jejich hostů. "Je to náročný koncert, který se nedá dělat moc často. Půjde o velké dobrodružství, o kvalitě vystoupení totiž rozhoduje spousta faktorů," podotkl propagátor brazilské, kubánské a africké hudby Miloš Vacík, který jako dirigent velký ansámbl ovládá za pomoci píšťalky.
ČTĚTE TAKÉ: Andělé v žánrových cenách byli rozdáni
Skupina loni vydala své v pořadí třetí album Sambista. Název je označením člověka žijícího sambou, v písních se prolínají dva Vacíkovy projekty - Tam-Tam Orchestra a čistě bubenický Tam-Tam Batucada. Brazilské samby a rytmy Kuby i západní Afriky doplňuje zpěv podbarvený hrou na brazilský strunný nástroj zvaný cavaquinho.
Vacík spolupracoval s mnoha známými muzikanty, například Michalem Pavlíčkem, Michaelem Kocábem, Janou Koubkovou, Idou Kelarovou, Petrem Hapkou, Milanem Svobodou či Hanou Hegerovou. V poslední době se zúčastnil i projektu Vivaldianno houslisty Jaroslava Svěceného a bývalého člena skupiny Lucie Michala Dvořáka.
Tam-Tam Orchestra Vacík založil v roce 1999 s představou, že bude prezentovat hudbu čerpající převážně z brazilských, kubánských a afrických rytmů. V té době již byl uznávaným hudebníkem se zkušenostmi ve formacích jako Šum svistu, Sluneční orchestr, Laura a její tygři, Pražský Výběr, Kontraband a Afro-Latin Band.
Základem měnící se sestavy Tam-Tam Orchestra je vedle Vacíka jeho manželka a zpěvačka Tereza Vacíková, která zároveň jako jedna z mála žen v České republice hraje na perkuse všeho druhu i na cavaquinho. První album s názvem Tam-Tam Orchestra skupině vyšlo v roce 2000.
Foto: Warner Music