Celkem 29 lektorů bude vyučovat více než 350 žáků na 29. ročníku Mezinárodní letní školy staré hudby, která začíná v neděli na zámku ve Valticích na Břeclavsku a potrvá do 16. července.
Prvním koncertem bude v neděli večer v podání českého Ensemble Inégal nejznámější dílo českého baroka Loutna česká od Adama Václava Michny z Otradovic, avšak v nově provedené rekonstrukci podle nedávno nalezeného dobového tisku, dodala hlavní organizátorka Klotylda Marková.
Škola přes den nabízí kurzy pro zapsané účastníky. Lektoři povedou výuku v nástrojových, pěveckých, hereckých i tanečních třídách. Kurzy jsou různých obtížností a pro účastníky různého věku. Večer se ale může zapojit veřejnost do připraveného programu s podtitulem Hudební Rendez-vous.
"Účastníci se setkají s gregoriánským chorálem, renesančními motety, barokní operou nebo dobovými tanci, hudbou sólovou, komorní, sborovou i orchestrální. Chybět nebude ani divadelní rozměr v podobě barokního herectví a gestiky," uvedla Marková.
Koncertní cyklus zahájí v neděli ve 20 hodin výše uvedená Loutna česká. Další dny zazní například Beethovenova 3. symfonie Eroica. "Přítomní ji uslyší v dobové transkripci pro kladívkový klavír a komorní uskupení. Kopii historického nástroje si do Španělské jízdárny přiveze Petra Matějová, kterou doprovodí Musica Florea," informovala Marková. Dále má vokální soubor Collegium Floreum v plánu Sladká slova z Parnassu a pražský divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten představí několik obrazů z Orbis Pictus. V plánu jsou i lektorské koncerty nebo vystoupení dětských tříd a vystoupení tanečních tříd.
Mezinárodní letní škola staré hudby má ve Valticích zázemí od roku 1989. Navazuje na podobnou akci, která se předtím konala v Kroměříži.