Vzkříšení Šafránu v Arše

Kultura
29. 11. 2011 12:30
Slovenská písničkářka Zuzana Homolová.
Slovenská písničkářka Zuzana Homolová.

Legendy českého písničkářství zahrají 3. prosince v Divadle Archa. Vlasta Třešňák, Vladimír Merta, Dáša Voňková, Jaroslav Hutka, Zuzana Homolová a Petr Lutka obnoví na jeden večer neoficiální sdružení Šafrán u příležitosti souhrnného vydání dobových nahrávek tohoto vydavatelství. Vstupenky za 290 korun jsou k dispozici v předprodejích, na místě budou o stokorunu dražší.

"Na výjimečném společném vystoupení se sejdou písničkáři, kteří zásadně ovlivnili několik generací publika, a to i přes dlouholetý boj s cenzurou a minimální možnost vydávat oficiální nahrávky," uvedl Klusák. Během večera se představí klíčová trojice Šafránu - klasikové písňové poezie Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a Vlastimil Třešňák. Dále zahraje jedinečná kytaristka Dagmar Voňková a zpěvák s citem pro nonsensovou poezii i spiritualitu Petr Lutka. Vystoupí i slovenská členka Šafránu, interpretka lidových balad Zuzana Homolová.

"Koncert je jedinečnou příležitostí pro všechny, kdo se chtějí vrátit k momentům, v nichž se formovaly jejich životní hodnoty: atmosféře konfrontačních koncertů, ilegálních nahrávek, pašovaných alb, opisovaných samizdatů, hledání osobní svobody, písní jako živé a účinné sebereflexe," podotkl Klusák. Dodal, že organizátoři zároveň chtějí představit jednotlivé tvůrce v ryze současném kulturním a společenském kontextu.

Koncert je uspořádán ve spolupráci s vydavatelstvím Galén, které v těchto dnech vydává dvojalbový komplet s názvem Šafrán. Nahrávky 1968-1976, který tvoří všechny dochované studiové nahrávky včetně dosud nezveřejněných. Dále vychází titul Jaroslava Hutky Tak jako květ tvořený nahrávkami pro rádio Svobodná Evropa z roku 1986 a koncertní dvojalbum Včerejší vydání dvojice Vladimír Merta a Jan Hrubý. Poslední z nahrávek jsou "konopné pohádky" Vlastimila Třešňáka nazvané The vole - Hraboš hrdina.

Šafrán bylo neoficiální sdružení folkových písničkářů. Vzniklo v roce 1972, pozvolna přestalo existovat okolo roku 1978, Jaroslav Hutka, Vladimír Veit, Vlastimil Třešňák a Jiří Pallas byli v souvislosti s Chartou 77 donuceni emigrovat. Jediným "oficiálně" přijatým členem byl Karel Kryl, kterého do Šafránu přijali Hutka a Pallas. Koncerty písničkářů organizoval Pallas. Po emigraci založil ve Švédsku stejnojmenné vydavatelství, ve kterém vydával alba písničkářů, kterým tehdejší státní moc v Československu neumožňovala vydávat desky ani koncertovat.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ