Proslovy čínských chartistů na zahájení festivalu Jeden svět

Kultura
11. 3. 2009 19:33

Vážená společnosti Člověk v tísni, vážený pane prezidente Havle, dámy a pánové,

Stojím zde před vámi, abych promluvila také o ženách. Od chvíle, kdy 8.12.2008 policie odvedla pana Liu Xiaobo, jeho žena, paní Liu Xia se s ním mohla setkat jen jednou. Neviděla ho ani na konci ledna, v době jarních svátků, nejdůležitějšího čínského svátku. Paní Liu Xia se pokoušela manželovi poslat knihy. Nejprve byla odmítnuta, vytrvala však a nakonec se jí to podařilo. Nedávno jsem se s paní Liu setkala. Stále čeká na příležitost uvidět znovu svého muže. Pozvání přijet do Prahy nepřijala, protože chce být nablízku manželovi, i když jej nemůže spatřit. Stále čeká, že může přijet auto a zavést ji na neznámé místo, kde také on čeká na setkání s ní. Říkala, že takto ve stálém čekání zůstává po jeho boku.

Za zády každého z těch statečných mužů, kteří byli zbaveni svobody za své usilování o práva člověka a demokracii, stojí plačící, přitom však silná žena. Jak víte, paní Zeng Jinyan, manželka vězněného pana Hu Jia, pečuje ještě o malou dcerku a jistě si umíte představit její nelehkou situaci. Zápas za lidská práva a demokracii je pro tyto ženy spojen s těmi, kdo jsou jim nejdražší a jimž věnují všechnu svou lásku a starost. Jsou to obdivuhodné ženy, které jsou pevným základem našeho úsilí a zdrojem naší síly.

Za zády každého z těch mužů, kteří přinášejí oběť pro věc práv člověka a demokracie, stojí také plačící, přitom však silná matka. Jsou zde "Matky z Tiananmenu", jejichž děti před 20 lety zahubily tanky. Bolest těchto matek a jejich nářek jsou dodnes vykázány mimo prostor, kam smí dohlédnout veřejnost, a jejich smutek nad ztrátou milovaných dětí násobí nevůle úřadů. Znám jednu takovou matku, její syn byl zastřelen na Tiananmenu ve věku 28 let. Stigma "politického provinění" dopadlo i na dceru této matky a dívka se kvůli tragédii svého bratra léta nemohla vdát. Nakonec se jí podařilo založit rodinu, ale za cenu toho, že manžel, stejně jako jejich synek, o zabitém bratru nevědí. Taková bolest, a nelze ji projevit a musí zůstat ukrytá v srdci. Některé z těchto matek dnes stanuly v první řadě těch, kdo se dožadují lidských práv a demokracie. Navzdory stáří vlastníma rukama přinášejí světlo naděje pro generace našich dětí.

Chtěla bych dále promluvit za "Matky obětí zemětřesení ve Wenzhou". Jejich děti zahynuly loni během zemětřesení v provincii Sichuan, v troskách škol, při jejichž stavbě nebyly dodrženy bezpečnostní normy. Zlomeny bolestí nad ztrátou dítěte, dodnes se marně domáhají pravdy o tom, proč se během přírodní katastrofy zřítily právě školy a hledají spravedlnost. Stejně jako matky obětí z Tiananmenu i ony jsou vykázány mimo hranice prostoru, kam smí nahlédnout veřejnost. Jen výjimečně se podaří zveřejnit o nich drobnou zprávu a jsou omezovány i v možnosti setkat se s lidmi zvenčí.

Tyto ženy a matky a jejich mrtvé děti mě naplňují bolestí a neklidem. Nesmíme na ně zapomínat a musíme jim pomáhat. Naše paměť a pomoc, vědomí jejich utrpení i obdiv k jejich statečnosti a ryzosti lásky v nás stále znovu probouzejí svědomí, lidskost a morálku a připomínají nám lásku a zodpovědnost, jíž jsme povinováni světu.

Děkuji za příležitost svěřit se vám se svými myšlenkami.

Cui Weiping

Vážená společnosti Člověk v tísni, vážený pane prezidente Václave Havle, vážený pane ministře zahraničí, vážený pane primátore, vážení ministři, dámy a pánové, přátelé,

Děkujeme společnosti Člověk v tísni, že cenu Homo homini za r. 2008 uděluje signatářům Charty 08. Toto ocenění je výrazem podpory a povzbuzení pro všechny, kdo jsou za svůj podpis Charty pronásledováni, pro všechny lidi v Číně, kteří usilují o naplňování zákonných práv i pro Dr. Liu Xiaobo, který byl zatčen a dodnes je zadržován za to, že k Chartě shromažďoval podpisy.

Různí lidé mohou každý po svém chápat smysl Charty 08, avšak v jednom se všichni její signatáři shodnou: Charta hovoří o základních hodnotách a cílech civilizované společnosti. Tyto hodnoty a cíle jsou již vlastně zakotvené v Ústavě ČLR a v řadě úmluv a prohlášení, které také Čína přijala v rámci Společnosti národů. To, po čem voláme a co žádáme, není nic jiného, než naplňování existujících závazků.

Je zřejmé, že Charta 08 je nesena stejným duchem, jako kdysi byla Charta 77. Ano, skutečně jsme čerpali inspiraci a povzbuzení z někdejšího československého hnutí Charty 77, z děl Václava Havla a od dalších českých osobností. Podobnost obou dokumentů, Charty 77 a Charty 08, vychází z toho, že někdejší Československo a dnešní Čína sdílejí podobnou autoritářskou ideologii a způsob vlády, podobnou společenskou atmosféru i morální situaci - absenci pravdy a spravedlnosti. Obě Charty také vycházejí ze stejných zásad založených na požadavku dodržovat mezinárodní úmluvy a ochraňovat práva člověka.

Stejně jako kdysi Charta 77, v posttotalitní době také Charta 08 přichází s aktivním občanským postojem, étosem občanství a občanskou spoluodpovědností za věci veřejné. Jsme pevně přesvědčeni, že hlavní povinností vlády je bránit svobodu občanů, jejich důstojnost a jejich práva. Pokud vláda nedostojí této své povinnosti, ba dokonce soustavně a systematicky svobodu, důstojnost a práva občanů poškozuje, pak je třeba, aby každý z nás po pravdě nahlas řekl, co si o takové vládě myslí, aby každý usiloval o nápravu poměrů. Nesmíme se smířit s životem ve strachu a lhostejnosti, spokojit se se sobeckou péčí jen o vlastní zájmy.

Stejně jako kdysi Charta 77, ani Charta 08 není protivládním manifestem. Vystupujeme s kritikou, náš postoj je však mnohem spíše konstruktivní. Na srdci nám leží rozvoj občanské společnosti v Číně, našim ideálem a cílem je zdravá společnost a jak odmítáme konzervativní politické myšlení, směřujeme zároveň k reformám politického systému a ke změnám ve stylu vládnutí. Ze všech sil usilujeme o dialog s vládou, a proto musíme vyčkávat, ale také napomínat. Odvaha ani trpělivost nám neschází.

Charta 08 byla uveřejněna se záměrem dosáhnout usmíření a konsensu, našim cílem není konfrontace. Bezmocní Číny v úsilí o získání svých práv rozhodně nepovažují za své vítězství žádnou z porážek a obtíží, jež doléhají na držitele moci. Signatáři mají mnohem silnější pocit morálního závazku a zodpovědnosti než někdejší revolucionáři, kteří dnes v Číně drží v rukou moc. V čínských dějinách vždy platilo, že ti, kdo se chtěli chopit moci, považovali každou škodu způsobenou společnosti za dobrý prostředek, jak oslabit stávající mocné, a svého cíle dosahovali rozdmycháváním nepokojů a podněcováním konfliktů a zášti. Ačkoliv jsou dnes signatáři Charty v Číně pronásledováni, jsou vystaveni nátlaku a zastrašování, v žádném případě neopustíme racionální a nenásilný způsob konání.

Číňané začali usilovat o ústavní vládu více než před sto lety. Toto úsilí stále naráží na překážky a zatím neuspělo. To je důsledkem domácí politické kultury, které je tradičně cizí prvek svobody, a také důsledkem občanských válek a cizích agresí a toho, že hlavní politické frakce a síly spoléhaly na řešení problémů nikoliv smírným jednáním, ale za pomoci zbraní. V současnosti se snaha o prosazení ústavní vlády v Číně setkává s novou a velmi složitou situací.

Stalinismus zatím nezemřel na sešlost věkem a snaží se prodloužit si život s pomocí tržního hospodářství, infúze čerstvé krve mu dává kapitál celého světa. Jejich spojení v nových historických podmínkách zplodilo zrůdu.

Mnoho lidí - v Číně i mimo ni - považuje číslo růstu HDP v zemi za ukazatel legitimity vlády. Jestliže před 30 lety v Číně, stejně jako v Československu panoval především politický útlak, pak dnes bezmocní v Číně zápasí nejen za politická práva, ale také za sociální spravedlnost, za práva sociální a ekonomická.

Jádrem Charty 08 je požadavek lidských práv, těch, která v sobě zahrnují všechna práva, jež člověka činí člověkem, zahrnují zákonné požadavky lidí různého společenského postavení, zaměstnání, národnosti, pohlaví, víry a lidí všech osudů. Ačkoliv zápolíme s mnoha těžkostmi, jsme naplněni důvěrou v budoucnost lidských práv a demokratické ústavní vlády v Číně.

Lidská práva a demokratická ústavní vláda v Číně jsou v principu záležitostí samotných Číňanů. Zároveň jsou však součástí globálního dění. Stejně jako se dnes rychle a bez omezení v globálním měřítku šíří kapitál a technologie, také informace a myšlenky rychle překračují státní hranice a šíří se do všech stran. Signatáři Charty 08 spolu se všemi obyvateli Číny i světa pozorně sledují současně probíhající globální hospodářskou krizi.

My, kdo se nacházíme ve dvojí krizi, ekonomické a politické, si hluboko vrýváme do srdce zájem a podporu, které se nám dostávají od českých lidí. A se stejným nadšením sledujeme vaše proměny a úspěchy.

Xu Youyu

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ