Stovky lidí se v úterý v Bítově na Znojemsku přišly rozloučit s básníkem Jiřím Kuběnou, který ve čtvrtek v 81 letech zemřel. Kuběna, vlastním jménem Jiří Paukert, pracoval jako památkář. Působil jako kastelán hradu Bítov, který často opěvoval a kde zůstal i na stáří. Nedaleko hradu je také od pohřbený.
Bítov se díky Kuběnovi od 90. let stal místem častých setkání básníků i dalších umělců různých generací, někteří se zúčastnili také pohřbu. Vypravil jej sochař a Kuběnův přítel Karel Žák, jenž v posledních letech tvořil v ateliéru na Bítově.
Kuběna patřil ke generaci a uměleckému okruhu šestatřicátníků, kam náležel také dramatik a exprezident Václav Havel. Pohřbu se zúčastnil jeho bratr Ivan Havel, mezi smutečními věnci byl také jeden od Knihovny Václava Havla.
Poslední rozloučení s básníkem začalo vystavením rakve s ostatky v hradní kapli Nanebevzetí Panny Marie, kam postupně v tichosti zamířily desítky lidí. Vedle rakve byla fotografie Kuběny sedícího u busty zhotovené Karlem Žákem.
Ve 14:00 následovala mše v kostele svatého Václava, poté uložení do hrobu na starém hřbitově. Při mši byl kostel plný lidí, další čekali venku před chrámem.
Kuběna se hlásil ke konzervativnímu katolictví a v jeho díle se vyskytují četné duchovní a náboženské motivy. Podle znojemského kněze Jindřicha Bartoše měl Kuběna své místo v bítovském kostele. Zachránil spoustu historických památek v okolí, zdůraznil také Bartoš.
Odborníci řadí Kuběnu k nejvíce osobitým básníkům své generace. Neskrýval svou homoerotickou orientaci, v jeho tvorbě byl výrazně přítomen "mužský éros", stejně jako odkazy na antickou a křesťanskou tradici. Kompletní edici jeho básnického díla započalo nakladatelství Vetus Via, od kterého nakladatelský počin převzal brněnský Host.