Českého básníka a nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta a argentinského prozaika a novináře Antonia di Benedetta připomene letošní česko-argentinské kulturní bienále. Od úmrtí obou autorů, kteří svá nejvýznamnější díla vytvořili v obdobích nesvobody, letos uplyne 30 let. Bienále se uskuteční 21. až 23. září v Praze a nabídne literární semináře, film, výstavu i kulturní večer s tancem a literaturou na pražské Náplavce.
Bienále nazvané Kafka - Borges se bude konat popáté. "Pod symboly dvou světoznámých spisovatelů, Franze Kafky a Jorge Louise Borgese, představuje bienále argentinskou a českou kulturu prostřednictvím literatury, hudby, výtvarného umění a latinskoamerického a středoevropského myšlení," řekla Markéta Mališová ze Společnosti Franze Kafky, která akci zastřešuje spolu s argentinskou organizací Fundación Internacional Jorge Luis Borges.
Zahájení bienále se 21. září zúčastní Borgesova manželka a spolupracovnice María Kodama. Při své pražské návštěvě před 14 lety v rozhovoru s uvedla, že Praha a Franz Kafka byli pro Borgese velkou inspirací, stejně jako dílo dalšího pražského německy píšícího autora Gustava Meyrinka; k jeho stěžejnímu románu Golem se slavný autor vracel celý život.
Příběh setkání a společného života Maríi Kodama de Borges a slavného literáta vypadá jako z románu. María Kodama od dětství věděla, že chce studovat literaturu. "Otec byl velký fanoušek Borgese a já jsem snila, že se alespoň na okamžik jednou setkám s mužem, který byl pro Argentinu idolem," uvedla. Poprvé se s ním setkala ve 12 letech a od 16 let byla jeho spolupracovnicí. Spolupráce přerostla v celoživotní vztah. Borges v 50. letech přišel o zrak a María Kodama mu četla knihy, psala zápisky a rok před jeho smrtí se za něj provdala.
Ve čtvrtek 22. září se v Institutu Cervantes v Praze uskuteční literární seminář o Jaroslavu Seifertovi a Antoniu di Benedettovi na téma Možnosti tvorby. Následovat bude projekce filmu Aballay, muž beze strachu podle stejnojmenné povídky Antonia di Benedetta. Společnost Franze Kafky bude 23. září od 11.00 hostit výstavu s názvem Kafkův vliv na španělskou literaturu a seminář o recepci díla Franze Kafky a Jorge Luise Borgese v ČR a v Argentině. Od úmrtí Jorge Luise Borgese uplynulo letos také 30 let.
Veřejnosti bude v poslední den bienále určen multižánrový podvečer na náplavce, kde bude připravena škola tanga, ukázky dalších latinskoamerických tanců, divadlo a argentinské jídlo a pití.
Česko-argentinské bienále na Náplavce: semináře, filmy i tanec
Kultura
3. 9. 2016 18:00
Pražská Náplavka.
Autor: ČTK Foto: Facebook