První svazek edice rozhlasových rozhovorů bývalého prezidenta Václava Havla, který právě vychází, nese název Hovory v Lánech 1990. Publikaci vydává Knihovna Václava Havla, která by ráda pokračovala vydáním celého cyklu pořadů. "Byl to jedinečný projekt, který v dějinách rozhlasového vysílání nemá příliš mnoho obdob," řekl novinářům Jiří Vejvoda, jeden z redaktorů, kteří s Havlem rozhovory natáčeli.
"Václav Havel potřeboval přímý kontakt, kterým by mohl komunikovat s občany. Necítil se příliš dobře v televizním studiu a jako dramatik a autor nerad dával rozhovory, které se pak v redakci redigují a editují," řekl bývalý Havlův mluvčí Michael Žantovský k důvodu, proč si prezident vybral rozhlas jako cestu k občanům.
Žantovský si prý tehdy vzpomněl na Hovory u krbu amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, který takto promlouval k veřejnosti v letech 1933 až 1944. "Václavovi se ta myšlenka zamlouvala," uvedl.
Rozhovory s Havlem se vysílaly v Československém a později Českém rozhlase vždy v neděli po obědě od 11. března 1990 do 1. února 1998 pod názvem Hovory v Lánech. Později prezident vystupoval spolu s dalším hostem, tento pořad měl měsíční periodicitu a jako Rozhovory v Lánech se vysílal do dubna 2000.
Havel si témata pro rozhovory sám vybíral a připravoval se na ně. Kdyby to mělo formu běžného interview, byla by jejich hodnota mnohem nižší, uvedl historik Jiří Suk. Dnes se dá přepisem rozhovorů listovat jako důležitým historickým dokumentem, opatřeny jsou obsáhlým poznámkovým vysvětlujícím aparátem.
Redaktoři tehdy podle Vejvody rezignovali na to, aby prezidenta jakkoli "grilovali", pracovali pro něj s úctou, uvedl. Původně hodinový pořad se od roku 1993 zkracoval a podle autorů knihy se přežil; souviselo to s měnící se politickou situací a poněkud vyhasínajícím nadšením lidí pro společenské dění.
Václav Havel spatra pronesené projevy a rozhovory pro média nikdy nepočítal do svého díla. Jako spisovatel považoval mluvené slovo za specifický žánr, který nesnese kritéria promyšlených formulací psaného textu. Havlovo dílo obsahují jeho Spisy, avšak pro pochopení jeho myšlení jsou důležité i další zdroje, mezi něž patří právě rozhovory, řekla ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Přes web knihovny je možné vstoupit do rozhlasového archivu a poslouchat originální Hovory v Lánech.