Jan Lukeš vydává novou publikaci. Hlavním tématem je film

Kultura
3. 7. 2013 20:03
Jan Lukeš představil na 48. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary svou novou knihu Diagnózy času: Český a slovenský poválečný film.
Jan Lukeš představil na 48. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary svou novou knihu Diagnózy času: Český a slovenský poválečný film.

Nakladatelství Slovart vydalo knihu publicisty, kritika a historika Jana Lukeše Diagnózy času: Český a slovenský poválečný film. Synteticky v ní zpracoval dějiny kinematografie v obou polovinách bývalého Československa v období od roku 1945 do současnosti. Knihu, kterou psal 15 let a doplnil 660 fotografiemi, ve středu Lukeš představil na karlovarském festivalu.

Dějiny české a slovenské kinematografie jsou skoro stejně dlouhé jako dějiny filmu vůbec: už půl roku po první filmové projekci bratří Lumiérů se v červenci 1896 promítalo také v Čechách a v roce 1898 vznikly i první původní české snímky, dokumentární i hrané. Cesta československého filmu od amatérismu k profesionalitě, od němých snímků ke zvukovým, od úplných počátků přes novou vlnu až na začátek druhého desetiletí 21. století je v této publikaci pojednána v rámci historických peripetií. Film, stejně jako jiná odvětví umění, donutily uzavírat kompromisy s ideologiemi nebo zákonitostmi, s nimiž se musí vyrovnávat.
"Zajímalo mě, jak film podléhal politické moci po roce 1945 a jak se s ní pokoušel zápasit. Myslím, že ten boj není ukončen ani dnes, kdy žijeme v relativně svobodném prostřední, ale politická moc uplatňuje svůj vliv jinými způsoby. Je to téma, které stálo za zpracování," uvedl Lukeš.

Novou knihu Jana Lukeše slavnostně pokřtila umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová.Podle umělecké poradkyně karlovarského festivalu Evy Zaoralové jde o nesmírně kvalitní publikaci, kterou domácí kinematografie potřebovala. "Už teď vím, že se k ní budu často vracet," řekla. Na 480 stranách přináší přehledně řazená fakta o českých i slovenských filmech zasazená do kontextu doby. Je cenným zdrojem informací pro všechny příznivce kinematografie.

Jan Lukeš v letech 1969-1976 absolvoval obor čeština - dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval jako čistič oken, od roku 1978 publikoval časopisecky, pod jménem Tomáš Unzeitig v samizdatových Lidových novinách. V letech 1987-1989 byl výzkumným pracovníkem v Čs. filmovém ústavu, pak externím pedagogem dějin a teorie filmu na Pedagogické fakultě v Plzni. Zastával místo vedoucího kulturní rubriky Lidových novin, byl redaktorem nakladatelství Scéna. Do roku 2012 byl vedoucím redaktorem a editorem knižní edice Národního filmového archivu. Od roku 1999 je s Janem Schmidem scenáristou a moderátorem televizní revue o literatuře Třistatřicettři. Je autorem námětu a scénáře televizního cyklu portrétů českých a slovenských filmařů Zlatá šedesátá (Martin Šulík, 2009, 26 dílů) a dvoudílného dokumentárního filmu 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna (2010).

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Na Masters of Rock poprvé vystoupí Till Lindemann, frontman kapely Rammstein

Kultura
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ