Knihou roku je Reinerův Román o Ivanu Blatném

Kultura
14. 4. 2015 21:31
Knihou roku 2015 se stala publikace Martina Reinera Básník s podtitulem Román o Ivanu Blatném z nakladatelství Torst.
Knihou roku 2015 se stala publikace Martina Reinera Básník s podtitulem Román o Ivanu Blatném z nakladatelství Torst.

Knihou roku 2015 se celkovým vítězstvím v soutěži Magnesia Litera stala publikace Martina Reinera s názvem Básník a podtitulem Román o Ivanu Blatném. Vydalo ji nakladatelství Torst. Kniha, která je výsledkem třicetileté Reinerovy práce, již nasbírala několik významných cen. V nejsledovanější kategorii próza zvítězil román Petra Stančíka Mlýn na mumie. Vítězové 14. ročníku výročních knižních cen byli dnes vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla.

V kategorii próza pořadatelé vyhlašují šest nominací, dvakrát více než v ostatních. Chtějí tuzemské beletrii více pomoci na cestě ke čtenářům. Letos byly ve finále ještě romány Václava Kahudy Vítr, tma, přítomnost a Hany Lundiakové IMAGO Ty trubko!, kniha povídek Petra Pazdery Payna Předběžná ohledání a próza Mileny Slavické Hagibor. Oceněný román Mlýn na mumie se rozvíjí na atraktivním půdorysu vyšetřování zvláštně provedených a bizarně aranžovaných vražd. Čtivý příběh o pátrání po sériovém vrahovi je situován do staropražských kulis konce 19. století.

Martin Reiner se s poezií Blatného potkal jako začínající básník v 80. letech a začal se jeho tvorbou zabývat. Od roku 2000 pracoval na knize o básníkově nevšedním životním příběhu. Vedle mnoha článků a pořadů stál také za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Prahy. Za knihu už dostal Cenu Josefa Škvoreckého a zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku. Vítězi hlavní ceny Magnesia Litera náleží odměna 200 tisíc korun.

Na snímku Martin Reiner s cenou.Literu za knihu pro děti a mládež dostala publikace Proč obrazy nepotřebují názvy, která na bohatě ilustrovaném příběhu seznamuje starší školáky s milníky vývoje moderního umění. Vytvořili ji kritik Ondřej Horák a člen skupiny Rafani Jiří Franta.

Cenu za poezii si odnáší editorka a literární kritička Olga Stehlíková se svým básnickým debutem Týdny. Literu za literaturu faktu dostala kniha Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje, kterou sestavil Zdeněk Hojda se svými kolegy a jíž porota charakterizuje jako jednu z vrcholných českých publikací věnovaných dějinám cestování.

Nakladatelským činem roku se stal Akademický atlas českých dějin, který je výsledkem práce kolektivu pod vedením Evy Semotanové a Jiřího Cajthamla. Rozměrná kniha nabízí téměř půlmetrové mapy a doplňující texty, které zachycují nejen dějinné události, ale pokrývají i každodenní podobu toho kterého období, autoři také často vyvracejí mýty či zažité představy.

Objevem roku se stal Matěj Hořava s prvotinou Pálenka s podtitulem Prózy z Banátu. Ve 42 drobných prózách se střídají dvě roviny: poetické, ale zároveň až dokumentárně přesné obrazy z míst, kde se zastavil čas, a střípky příběhu mladého českého učitele, který utíká do drsného prostředí krajanské vesnice v rumunských horách, aby se zbavil trýznivých vzpomínek.

Letošní novinka, cena Magnesia blog roku, připadla na základě hlasování veřejnosti mladé herečce Marii Doležalové za její blog Kafe a cigárko. Vítěz získá 50 tisíc na knižní publikování blogu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ