Knihy ženských autorek líčí válečná zvěrstva

Kultura
14. 6. 2016 18:50
Muslimka (ilustrační foto).
Muslimka (ilustrační foto).

Na knihkupecké pulty se dostává několik knížek, v nichž mladé ženy a dívky líčí krutosti válek a útisk v současném světě, které zažily na vlastní kůži.

Deníky Poliny Žerebcovové vyprávějí o dětství a dospívání v Grozném během tří rusko-čečenských ozbrojených konfliktů.

Titul Dívka, která zvítězila nad IS je dokumentem o hrůzách páchaných teroristy Islámského státu a sepsala jej teprve devatenáctiletá Farida Khalafová. Alžířanka Karíma Bennueová dala dohromady příběhy lidí muslimského původu z 30 zemí, kteří bojovali s fundamentalismem.

Svou knihu Tady vaše fatwa neplatí  přijede na pozvání nakladatelství Vyšehrad představit do Prahy. Uvede ji 16. června v 17.00 v kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí. K napsání knihy se rozhodla poté, co jako studentka čelila útoku na svého otce. Islámským radikálům se nelíbilo, že učí Darwina a kritizuje ozbrojené fundamentalisty.

"Mrzla jsem v Rusku při setkání s Čečenci, omdlévala horkem v Senegalu při setkání se ženami z Nigérie a Gambie, zažila kulturní šok, když jsem se přepravovala z pákistánského Karáčí do Moskvy přes tureckou Antalyi nebo z Alžíru do pákistánského Láhauru přes Londýn," komentuje nynější profesorka mezinárodního práva na Kalifornské univerzitě přípravu knihy, která obletěla celý svět.

Ohrožení západního světa

Islamistický extremismus je vnímán jako vážné ohrožení západního světa. Málokdy se ale připomíná, že většina obětí islamistů jsou muslimové a lidé ze zemí s muslimskou většinou. Bennueová seznamuje čtenáře třeba s alžírským novinářem, který přežil atentát na svou osobu a pokračuje ve vydávání novin, třebaže fundamentalisté zavraždili 18 jeho kolegů, nebo s pákistánským dramatikem, který navzdory hrozbám a bombovým útokům Talibánu organizuje festival múzických umění.

Knihu Dívka, která zvítězila nad IS napsala Farida Khalafová, která se narodila a vyrůstala jako příslušnice náboženské menšiny Jezidů v severním Iráku. V srpnu roku 2014 musela přihlížet tomu, jak ozbrojenci takzvaného Islámského státu přepadli její vesnici a spáchali tam masakr, který OSN později označila za genocidu. Po několikaměsíčním zajetí se Faridě podařilo uprchnout a dnes žije v Německu. Spoluautorkou knihy Dívka, která zvítězila nad IS je Andrea C. Hoffmannová, politická redaktorka a expertka na Blízký východ. Knihu česky vydává Ikar.

Příběh Poliny Žerebcovové nabízí nový pohled na jednu z nejděsivějších událostí druhé poloviny 20. století. Svůj deník začala psát v roce 1994, kdy jí bylo devět let. V roce 2013 získala politický azyl ve Finsku, kde její deníky v roce 2014 vyšly. Později vyšly i v Rusku, Francii, Německu, Ukrajině, Litvě a nyní ji pro české čtenáře připravilo nakladatelství BizBooks. Komentátoři její knihu srovnávají s Deníkem Anny Frankové nebo se Zlatou Filipovičovou, jejíž deník líčí válku v Bosně.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025
ilustrační foto

Do aukce míří posvátné šperky. Našli je s Buddhovými ostatky. Indie se bouří

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ