Částečně se podstata polemiky o původu člověka již objevila v médiích, nyní ale máme k dispozici její klíčové knižní shrnutí. V češtině vyšel bestseller evolučního biologa Richarda Dawkinse Boží blud.
Neboli kniha, která v posledních letech asi nejostřeji a nejrozhořčeněji útočí na snahy některých křesťanských spolků zejména v USA, aby Darwinova evoluční teorie nebyla považována za jediný správný výklad vývoje živočišných druhů a člověka. Tito takzvaní kreacionisté, případně zastánci teorie inteligentního designu trvají na tom, že biblický výklad vzniku světa má také právo být považován za pravdivý. A jako takový vyučován i na školách, a to nejen církevních.
Křížová výprava proti křesťanům
V ateistickém Česku tento spor zdaleka není tak akutní jako ve Spojených státech, kde poslední dobou ožívá náboženský zápal. A Dawkinsova kniha u nás jistě nevzbudí nějaké velké pozdvižení, převážná většina z těch, kteří si ji otevřou, bude asi s jeho argumentací souhlasit a ťukat si na hlavu, co to ty fanatiky v Americe zase popadlo. Dawkins ovšem nezůstává jen u obhajoby evoluční teorie, ale napadá podstatu náboženství jako takovou, což naznačují názvy kapitol: Proč Bůh téměř jistě neexistuje, Co je na náboženství špatného? či Dětství, zneužívání a únik z náboženství. Přičemž ve svém zapáleném tažení proti podstatě náboženství si občas pomáhá i prostředky, které nejsou zcela korektní. Dokazuje to ve svém rozsáhlém doslovu Filip Jaroš a na stranu „flanďáků" se ve sporu s Dawkinsem kloní i známý biolog Stanislav Komárek. Možná tak oba činí i proto, aby čeští neznabozi z knihy nezískali pocit, že právě oni zastávají tu jedinou správnou vědeckou pravdu. Knihu přeložila Zuzana Gabajová a vydalo nakladatelství Academia.
Démoni a draci
Kdo se nepřiklání ani na jednu stranu, mívá v knihkupectvích taky pestrou nabídku spřízněných textů. Aktuálně například Okultismus od A do Z od britských publicistů Simona Coxe a Marka Fostera (přeložila Hana Eassey, vydal Knižní klub). Prvně jmenovaný si udělal jméno parazitováním na bestselleru Dana Browna (sepsal populárněvědnou publikaci Šifra mistra Leonarda: Fakta), tudíž se ani od této knihy nedá čekat nic převratného.
Nabízí 61 hesel, které patří do zmíněné oblasti, abecedně seřazených a vysvětlených pro naprosté laiky. Přičemž většinu okultních nápadů berou autoři jako holý fakt, takže například v hesle Goetie (vyvolávání démonů) se dozvíme, že „démoni jsou svojí podstatou silnější než kouzelník" a autoři tedy radí, že „je nutné je řídit příkazy a vymezit jim pole působnosti". Takže při příští seanci pozor.
Od Okultismu od A do Z není příliš daleko ke knize Dračí brána od mladé autorky německo-vietnamského původu Jenny-Mai Nuyen. Nehraje si naštěstí na vědkyni, píše čistou fantasy, údajně již od svých třinácti let.
Román určený zhruba dětem tohoto věku vypráví o mladíkovi, který rozumí řeči draků a vydává se na jejich záchranu. Přeložila Aleny Bezděková, vydal opět Knižní klub.
Pravidelný informativní text o knižních novinkách nemá recenzní charakter a ani výběr titulů není doporučující.