V nezpracované pozůstalosti redaktora Lidových novin (LN) Ivana Herbena bylo 23 soudniček, které pro tento deník v roce 1929 napsal nositel Nobelovy ceny Jaroslav Seifert. Literární historici o nich dosud nevěděli, uvedly LN, které tyto publicistické texty našly.
"Pro všechny seifertovské badatele je to velké překvapení," citují editora Seifertových sebraných spisů Jiřího Brabce.
Třiadvacet soudniček Seifert publikoval v LN v říjnu a listopadu 1929. Na jaře téhož roku se básník rozešel s komunistickou stranou a byl vyhozen z jejího nakladatelství. Po několik měsíců trvající spolupráci s LN zakotvil na počátku roku 1930 v sociálnědemokratickém tisku.
"Dosud jsme znali jen tři Seifertovy prozaické texty publikované v Lidových novinách v září 1929," uvedl Brabec. Nikdo podle něj nepředpokládal, že by se nějaké texty mohly objevit i v listopadu, kdy již Seifert začal spolupracovat s Právem lidu.
U tří nyní nalezených Seifertových soudniček se podařilo najít i rukopisy. Podle deníku jde o dosud jediné známé dochované rukopisy Seifertových publicistických děl z 20. až 40. let.
Nezpracovaná pozůstalost redaktora LN Herbena je uložena v Literárním archivu Památníku národního písemnictví. Jedním z důvodů, proč byly Seifertovy soudničky objeveny až nyní, může být podle LN i to, že je podepisoval zkratkou -jt-.
Seifert byl podle deníku "pilný soudničkář" a referoval o kauzách, které se projednávaly u Krajského soudu trestního v Praze.