Nové literární centrum bude propagovat české umělce

Kultura
3. 3. 2017 21:30
Kniha (ilustrační foto).
Kniha (ilustrační foto).

Zatím s pěti úvazky a desetimilionovým rozpočtem bude pracovat nově založené České literární centrum (ČLC) zřízené ministerstvem kultury pod hlavičkou jeho příspěvkové organizace, Moravské zemské knihovny v Brně. Má prezentovat a propagovat českou literaturu především v zahraničí, provozovat portál www.czechlit.cz, podílet se na realizaci mezinárodní překladatelské soutěže, v jejímž rámci se udílí Cena Susanny Roth, a zajišťovat rezidenční a výměnné pobyty literátů.

"Na základě výběrového řízení se jeho vedoucím stal překladatel Petr Janyška, druhý účastník Ondřej Buddeus je jeho spolupracovníkem. Janyška po novinařině zastával místo velvyslance v Paříži, velvyslance a stálého představitele ČR při UNESCO a ředitele Českého centra ve Varšavě. Sídlem centra jsou pronajaté prostory v pražském Národním domě na Vinohradech, v budoucnu se počítá s přemístěním, například do Invalidovny," řekla dnes na tiskové konferenci v Praze náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.

Petr Janyška.

Předpokládá, že centrum naváže kontakty se zahraničními partnerskými institucemi a nakladateli a do letošního podzimu vytvoří vlastní webové stránky. "Všechny zásadní materiály včetně návrhu koncepce budou procházet formou veřejných konzultací se zástupci literární obce. Nejen proto, že je zřízeno pro ně," vysvětlila.

"Vzniklo něco, co tu na rozdíl od evropských zemí nikdy nebylo, ač se tak mělo stát už před mnoha lety. Jde o velkou šanci stát v čele instituce a podílet se na její tváři, která se bude v čase vyvíjet," uvedl Janyška, který je ve funkci deset dnů. Představil Radu ČLC, svůj poradní a konzultační orgán. Mezi 15 členy jsou zástupci Obce spisovatelů, Českých center, Asociace spisovatelů, Institutu pro studium literatury, Obce překladatelů, Svazu českých nakladatelů a knihkupců či Českého centra mezinárodního PEN klubu.

Janyška hodlá navázat spolupráci s partnerskými organizacemi v Evropě, která by se co nejrychleji odrazila v recipročních akcích. "Jde o to, aby vzrostl počet českých spisovatelů na autorských čteních, festivalech a knižních veletrzích v zahraničí. Zároveň chceme organizovat rezidenční pobyty zahraničních překladatelů, bohemistů, odborníků z akademické obce či nakladatelů u nás," uvedl.

Podle Kalistové dalo ministerstvo kultury na podporu literatury před pěti lety 33,4 milionu korun, letos je vyčleněno už 63,3 milionu. Částka na podporu překladů vzrostla za stejné období z 2,7 na osm milionů korun. Jen loni bylo podpořeno přes 130 titulů. "Centrum je určeno k vzájemné komunikaci o literatuře, knihách a knižní kultuře. Mělo by spojovat a sloužit," dodala.

Autor: ČTK Foto: ČTK , dpa/C3976 Maximilian Schoenherr, Mášová Petra

Další čtení

Soutěž o voucher do Audioteka Klubu

Kultura
19. 5. 2025

Multikulturní festival Mezi ploty v Praze nabídne přes stovku účinkujících

Kultura
22. 5. 2025

V Třebíči začne v pátek festival Svátek hudby s Václavem Hudečkem

Kultura
21. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ