Novinka Pražského literárního domu: literáti i dobové kuriozity

Kultura
7. 9. 2012 17:22
Pražský literární dům připravil expozici německy píšících autorů v Praze (ilustrační foto).
Pražský literární dům připravil expozici německy píšících autorů v Praze (ilustrační foto).

Pražský literární dům autorů německého jazyka připravil novou expozici, kterou věnoval fenoménu pražské německy psané literatury. Chce jí návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka. Spisovatelů, kterým se Kabinet pražské německy psané literatury věnuje, je na pět desítek.

Nadační fond Pražský literární dům pořádá konference, setkání českých a německy píšících spisovatelů, nabízí stipendijní pobyty i vzdělávací projekty. Jeho hlavním posláním je rozšíření povědomí o pražské německy psané literatuře a jejích autorech. Instituce sídlí v domě v Ječné ulici již osm let, k jejím spoluzakladatelům patřila i poslední německy píšící pražská autorka Lenka Reinerová.

Franz Kafka patřil mezi nejznámější autory pražské německy psané literatury.Nově otevřený kabinet v sobě spojuje expozici s informačním centrem. Návštěvníci v něm najdou i některé dobové kuriozity, třeba řetízkové hodinky Egona Erwina Kische, vzácné tisky a zároveň získají informace nejen o autorech a jejich dílech, ale i o době, ve které tato literatura vznikala.

Hlavní autoři výstavy, ředitelka Pražského literárního domu Lucie Černohousová a Miloslav Man, mysleli při jejím vytváření zejména na publikum s problematikou neseznámené. Představují proto nejprve dobu, která byla vrcholem tvorby pražských německy píšících spisovatelů, tedy od konce 19. století do počátku druhé světové války, kdy z Prahy nedobrovolně zmizel židovský element.

Z fotografií, textů a dobových pramenů se návštěvníci dozvědí, kam chodili pražští Němci do divadla a kam na promenádu, kolik jich v Praze žilo, jaké kavárny navštěvovali, jaké vycházely v Praze německé noviny a kdo do nich psal i jak zněla pražská němčina.
Samotným autorům se pak kabinet věnuje formou kartotéky, jejíž složky budou postupně doplňovány o další materiály jako korespondence, fotografie či rukopisy. Na kartotéku navazuje knihovna, která obsahuje přes tisíc svazků.

Expozice je multimediální, všechny prezentované informace budou návštěvníkům k dispozici i ve dvou počítačových databázích a na tabletech, ze kterých si budou moci poslechnout originální nahrávky hlasů spisovatelů, později i ukázky z jejich literárních děl.

Od 9. do 14. září bude v expozici Týden otevřených dveří s komentovanými prohlídkami v 10.00 a 18.00. Aktuální otevírací doba a další informace jsou na webu Pražského literárního domu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ