Nový pohled na holocaust v Černé zemi historika Snydera

Kultura
29. 10. 2015 11:29
Americký profesor historie Timothy Snyder převzal 5. října v Praze Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.
Americký profesor historie Timothy Snyder převzal 5. října v Praze Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Ve dvaceti zemích současně vychází kniha Černá zem, nové dílo amerického historika Timothyho Snydera, autora mezinárodního bestselleru Krvavé země. V Česku publikace, která podle nakladatele podstatným způsobem mění zažité chápání holocaustu, vyjde v pátek 30. října. V překladu Martina Pokorného ji vydávají Prostor s Pasekou.

Před dvěma lety vzbudila i mezi českými čtenáři pozornost Snyderova kniha Krvavé země - Evropa mezi Hitlerem a Stalinem. Získala 12 cen včetně Emersonovy ceny za humanitní vědy a Ceny Hannah Arendtové za politické myšlení. Byla přeložena do více než 30 jazyků a v šesti zemích se stala bestsellerem. Českého vydání v překladu Petrušky Šustrové se prodalo sedm tisíc kusů a titul se umístil na předních místech v anketě Lidových novin Kniha roku 2013.

Letos 5. října v Praze Timothy Snyder převzal Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. "Nabídl nám, ať se zamyslíme nad tím, nakolik jsme se my sami podíleli na hrůzách druhé světové války, na rostoucí nenávisti a antisemitismu, která vedla k útlaku či pronásledování Židů ve většině našeho prostoru ještě předtím, než přišlo nacistické Německo s plánem konečného řešení," uvedl tehdy ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Ve své knize Černá zem Snyder přichází s novou interpretací holocaustu. Klade si otázku, co masové vraždění umožnilo či proč a jak se jeho průběh v jednotlivých zemích okupovaných nacisty lišil. Vychází z dosud historiky opomíjených pramenů východní provenience a zapomenutých svědectví přeživších z východní fronty.

V knize předkládá výklad antisemitské ideologie a přehled její implementace v jednotlivých zemích v letech 1939 až 1945. Ptá se, kdo přišel s myšlenkou "konečného řešení židovské otázky", jak vznikly politické a společenské podmínky k jejímu uskutečnění, kdo zabíjel a kdo byl přímým spolupachatelem, kdo naopak pomáhal a zachraňoval a kdo určoval, která jména mají zůstat v historické paměti a která z ní naopak mají zmizet.

Autor je obzvláště sdělný tam, kde se zabývá vztahy mezi německými okupanty a místními kolaboranty ve východní Evropě. Mnozí z nich ztotožňovali předchozí brutální sovětskou agresi s údajným světovým židovským spiknutím, jak ho prezentovali nacisté. Genocida na Ukrajině se dá podle Snydera vykládat jako společný výtvor okupantů a okupovaných. Hromadné vraždění evropských Židů se v Snyderově rozboru ukazuje jako skrytý základ mnoha prvků poválečného politického a společenského uspořádání východní Evropy a také jako trvalá hrozba.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ