Poslední díl Sidonovy sci-fi tetralogie míří na pulty

Kultura
6. 8. 2017 18:01
Karol Sidon.
Karol Sidon.

Brzy vyjde čtvrté a závěrečné pokračování dvoutisícistránkového literárního textu rabína a spisovatele Karola Sidona. První tři díly sci-fi románu, v němž židé putují vesmírem a časem a čtenář se musí orientovat v mnoha paralelních světech s reálnými i vymyšlenými postavami, vyšly v předchozích letech vždy na jaře.

"Poslední díl trval déle kvůli korekturám, autor jej představí 11. září v Knihovně Václava Havla," řekl nakladatel Viktor Stoilov. Sidon, který 9. srpna oslaví 75. narozeniny, své dílo vydává pod přiznaným pseudonymem Chaim Cigan.

První díl tetralogie ´Kde lišky dávají dobrou noc´ vyšel v roce 2014 a udržet autora v tajnosti trvalo pouhý týden. Text má sice formu politického a psychologického thrilleru, čtenáři v něm ale našli zejména napínavý příběh rozpjatý mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy. Autor v něm čtenáře seznamuje s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly.

"Celé vyprávění pohání honba za starověkým pohárem, díky němuž židé cestují do minulosti. Každou výpravou ale vytvářejí nové paralelní světy, natahují čas, a tím oddalují příchod mesiáše," vysvětlil Sidon loni při uvedení třetího dílu. Podle Talmudu neboli soupisu rabínských textů zbývá do příchodu mesiáše ještě 222 let. Židé v knize chtějí proniknout do minulosti, aby rozmluvili biblickému Mojžíšovi exodus židů z Egypta, čímž by podle teorie v knize rozvíjené zabránili dalším útrapám židovského národa v dějinách. Dostanou se předtím také ale do budoucnosti, do roku 6000 židovského letopočtu, kdy zjistí, že mesiáš navzdory proroctví nepřišel a ortodoxní židé ze zoufalství páchají hromadné sebevraždy.

Někteří hrdinové rozvíjejí polemiky s židovským bohem, jiní se protiví přikázáním a hřeší - a nevědomky tak vytvářejí právě paralelní světy. V jednom se Rakousko-Uhersko rozpadne až v roce 1989, po sametové revoluci je na českého krále korunován libyjský plukovník Muammar Kaddáfí. Zatímco dlí na Karlštejně, indisponovaný Gustáv Husák na Slovensku zřizuje koncentrační tábory a židovští hrdinové z nich v létajícím talíři prchají do starověkého Egypta či do dob napoleonských válek.

Chtěl "nakazit" čtenáře

Množství postav, příběhů a informací Sidon komentoval tak, že to byl záměr. V textu chtěl zpřítomnit svůj svět, "nakazit čtenáře" a přesunout mu do hlavy týž problém, se kterým žije. "Tedy, že na co člověk sáhne a co chce pochopit, hned se mu rozplyne pod rukama, jak je to složité," uvedl Sidon v jednom z rozhovorů.

Karol Sidon se narodil v roce 1942, od roku 1992 je vrchním zemským rabínem, ve funkci vrchního pražského rabína skončil v roce 2014. V 60. letech byl redaktorem Literárních novin, Literárních listů a Listů, od 70. let patřil k samizdatovým autorům, pracoval jako dělník, po podpisu Charty 77 byl propuštěn a následně byl zaměstnán jako topič. V roce 1978 konvertoval k judaismu. V 80. letech pod nátlakem StB emigroval do Německa, kde studoval judaistiku. Do vlasti se vrátil počátkem 90. let.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pancer Václav

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ