Poutníkem chtě nechtě. Francouzský bestseller vychází i u nás

Kultura
18. 3. 2015 14:00
 Jean-Christophe Rufin je především lékař, ale jeho kniha se stala literární senzací.
Jean-Christophe Rufin je především lékař, ale jeho kniha se stala literární senzací.

Co se stane s duší, když nohy ujdou osm set kilometrů současným Španělskem po cestě s tisíciletou tradicí? Francouzský lékař a spisovatel Jean-Christophe Rufin o své zkušenosti napsal výjimečnou knihu Nesmrtelná túra do Compostely.

Zakládající člen organizace Lékaři bez hranic, nositel Goncourtovy ceny a někdejší velvyslanec v Senegalu napsal moderní cestopis, který se stal druhou nejprodávanější knihou ve Francii v roce 2013.

Kniha zachycuje cestu dlouhou 800 kilometrů.Svatojakubská cesta vedoucí k hrobu s ostatky sv. Jakuba v katedrále v Santiagu de Compostela na severu Španělska je jednou z nejznámějších na světě. Pouť vyšlapaná milióny opánků i goretexové obuvi, opředená legendami, vedoucí úchvatnou přírodou i podél autostrád. Brazilského bestselleristu Paula Coelha inspirovala k úspěšné prvotině Poutník - Mágův deník. Ročně cestu urazí přes dvě stě tisíc lidí z celého světa.

Připojil se k nim také francouzský lékař a spisovatel Jean-Christophe Rufin. "Jediný možný důvod mé cesty, který mě napadá, je ten, že po působení v Senegalu jakožto francouzský velvyslanec a životě obklopeném tělesnou stráží jsem chtěl zjistit, jaké to je žít nechráněn. Toužil jsem po oproštěnosti, osamělosti, obnažení," prohlásil v rozhovoru pro Paris Match.

O fyzický výkon mu prý nešlo, sportovec byl odjakživa. A zcela určitě mu nešlo
o knihu: nevedl si cestovní deník, dokonce si ani nedělal poznámky. Až celé měsíce po návratu dostal chuť psát. Jeho kniha Nesmrtelná túra do Compostely. Poutníkem chtě nechtě se stala literární senzací - za první tři měsíce se jí ve Francii prodalo 118 000 kusů. Během dvou let vyšla italsky, holandsky, španělsky a finsky, letos kromě češtiny vyjde i německy.

U nás kniha vychází jako jeden z titulů Velkého knižního čtvrtka."Zkušenost Compostely vás přivede k emocím, které nenáleží žádnému určitému náboženství," prohlásil Rufin, "Kulturním dědictvím jsem katolík. Přesto jsem v určitou chvíli své cesty zjistil, že mne obsáhlo slavné 'prázdno', drahé buddhistům. Jindy jsem velmi silně pociťoval přítomnost 'duchů míst', o nichž hovoří Etiopané. Tyto neviditelné síly, prodlévající za věcmi, jsou tím hlavním, s čím jsem se na Cestě setkal."

Rufinova pouť do Compostely je v jeho podání duchovní i skeptická, romantická i cynická, plná humoru. Autorovi se podařilo vystihnout město, krajinu, povahu či vzhled přesným obrazem či půvabnou scénkou.

"Rufin popisuje štrapáci, kdy se jako "galejník" Cesty utkává s břemenem a slastí samoty, potkává zbožné houfce, poutnice bažící po milostném vznětu i třeba pijany. Sám toužící po transcendenci, schvácen únavou a špínou posvátné pouti, prchá před kýčem, kupčíky i snoby a jen a jen v rytmu nepřestajné chůze nachází ohniska klidu, kdy se dotýká spirituality, jako nejvyššího tajemství pradávné stezky. Přičemž Jean-Christophe Rufin své utkání a nakonec i splynutí s Cestou popisuje s nebývalým vtipem, švihem a elegancí," řekl o knize Jáchym Topol.

Autor: Antonín KocábekFoto: 2media

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ