V českém překladu vychází kniha, v níž politoložka Katrin Himmlerová ve spolupráci s Michaelem Wildtem nechává nahlédnout do soukromí svého prastrýce Heinricha Himmlera. Publikace Heinrich Himmler. Dosud nepublikovaná soukromá korespondence masového vraha 1927 - 1945 přináší ukázky z korespondence manželů Himmlerových doplněné záznamy z kapesního kalendáře Himmlera a z deníků jeho ženy a dcery.
"Jakkoli tyto dopisy dnes mohou občas znít směšně, musí v nás jejich zdánlivě maloměšťácká normálnost v zásadě vzbuzovat strach," uvedli v předmluvě autoři.
Zdánlivě nevinné dopisy dávají nahlédnout do rodinného života druhého muže třetí říše, říšského vůdce SS, šéfa gestapa, velitele zbraní SS, říšského ministra vnitra a organizátora holocaustu. Projevuje se v nich přesvědčení německého manželského páru, jenž si o sobě myslí, že se podílí na "veliké době", a není schopen poznat, že se jedná o veliké zločiny. Dopisy ukazují Himmlera jako manžela a otce rodiny i jako přesvědčeného antisemitu a aktivního nacistu.
"Vzorný manžel, laskavý milenec i starostlivý otec. Také ale masový vrah. To všechno byl druhý muž třetí říše Heinrich Himmler. Prostřednictvím dosud nepublikovaných dopisů máme šanci poznat osobní a intimní život člověka, který patřil k hlavním strůjcům hromadného zabíjení Židů, Slovanů a dalších, příslušníků takzvaně podřadných národů. Vždy věrný rodině, vždy věrný Adolfu Hitlerovi. Strhující a objevná kniha," uvedl novinář Stanislav Motl, odborník na válečné zločince.
Himmler a Margarete Bodenová se seznámili v roce 1927. Shodovali se v antisemitismu i ve snu o životě na venkově. Himmler, který je jako funkcionář NSDAP často na cestách, radí své milované na dálku, jak zavařovat bez, Marga zase svému choti hrdě oznamuje, že jejich dům je místem setkávání všech nacionálních socialistů. Himmler se po roce 1933 stane nejmocnějším mužem po Hitlerovi, a zatímco organizuje "konečné řešení židovské otázky", blahopřeje své ženě k Svátku matek. Margarete jako vysoká představitelka Německého červeného kříže cestuje po okupovaném Polsku. Za maloměšťáckou fasádou dopisů je cítit násilí a nedostatek empatie, kterými se vyznačoval i soukromý život Himmlerových. Himmler za své zločiny nebyl nikdy souzen, krátce po konci 2. světové války v Evropě spáchal sebevraždu.
Kniha popisuje také osudy Himmlerovy rodiny po válce a obsahuje glosář osob, o nichž je řeč v dopisech. Autorka Katrin Himmlerová je politoložka žijící v Berlíně. V roce 2005 vydala knihu Bratři Himmlerové. Příběh německé rodiny (česky 2008). Její autorský kolega Michael Wildt vede katedru německých dějin 20. století na berlínské Humboldtově univerzitě. Jeho studie Generation des Unbedingten (2002) je považována za klíčové dílo k pochopení nacionálního socialismu.