Slova versus obrazy. Slavné knihy jako komiks

Kultura
17. 7. 2016 05:45
Prodejna s komiksy (ilustrační foto).
Prodejna s komiksy (ilustrační foto).

Stále více bestsellerů vychází v poslední době vedle klasické textové podoby zároveň jako komiks. Stephen King, Richard Stark, Stig Larsson... Spisovatel Chuch Palahniuk vydal dokonce pokračování slavného románu Klub rváčů rovnou jen v kreslené verzi.

Zatímco filmaři se ve valné většině spokojí se zploštěním a trivializováním předlohy, komiksoví autoři dokáží knize kromě atraktivního vizuálního doprovodu vtisknout zcela nový úhel pohledu. V poslední době se to povedlo třeba úchvatnému "remake" fantasy ságy Temná věž z pera Stephena Kinga nebo graficky podobně vypiplané noir Parker: Lovec od klasika Donalda E. Westlakea.

Svět bezbřehé fantazie Stephena Kinga jako kdyby se vzpíral jakékoliv další interpretaci. Vypravěč, jehož síla spočívá především v mistrné charakterizaci postav a pozvolném budování atmosféry strachu, kraluje především na stránkách knih. Na prstech jedné ruky bychom spočítali filmové adaptace, které jeho předlohám nedělají ostudu. A jakkoliv se jedná o filmy, které vešly do pomyslné dvorany klasických snímků - Osvícení v režii Stanleyho Kubricka, Stůj při Roba Reinera nebo Vykoupení z věznice Shawshank Franka Darabonta - stále jako kdybychom zůstávali kdesi na povrchu.

Převyprávět Kinga tak, abychom nedostali do rukou jen upachtěnou ilustraci, znamená snažit se jít opravdu na dřeň a nabídnout zcela novou interpretaci, která obstojí i jako samostatné dílo. Nejde-li to na filmovém plátně, mohlo by se zadařit v případě komiksu. Nedávno se na pultech objevila první část adaptace Kingovy fantasy série Temná věž. Obrazy, které se autorovi zjevovaly při psaní před očima, zhmotnil jedinečným způsobem výtvarník Jae Lee s pomocí koloristy Richarda Isanovea.

Syrové retro

Komiks Temná věž uhrane už od první stránky a s každou další atakuje čtenářovu představivost novými znepokojivými výjevy plnými nespoutané fantazie. Propracované detaily, ostré střihy a všudypřítomný pocit neustálého ohrožení. "Jae Lee dává svou rozevlátou kresbou Temné věži snovou atmosféru noční můry, dělá z knížky mnohem víc legendu čí mýtus," podotýká Jiří Pavlovský z vydavatelství Crew, které českou verzi Temné věže uvedlo na tuzemský trh.

Na papíře je dovoleno vše a výtvarníci společně s autorem scénáře Peterem Davidem tuto příležitost využili na sto procent. Troufám si tvrdit, že dojde-li kdy na filmovou verzi Temné věže, bude se muset hodně snažit, aby dosáhla alespoň srovnatelného účinku s komiksovou.

Další žánrovou novinkou je Parker: Lovec. Komiks na motivy klasika drsných noirových detektivek Richarda Starka (vlastním jménem Donalda E. Westlakea). Parker je Starkova životní postava, věnoval jí čtyřiadvacet románů, jeho dílo inspirovalo filmy Odplata z roku 1999 s Melem Gibsonem v hlavní roli nebo Ukradený diamant (1972) s Robertem Redfordem.

VÍCE SE O KNIŽNÍCH BESTSELLERECH, KTERÉ VYCHÁZEJÍ JAKO KOMIKSY, DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE NA STÁNCÍCH OD PONDĚLÍ 18. ČERVENCE

Autor: Jindřich GöthFoto: archiv

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ