Španělský spisovatel Mendoza převzal Cenu Franze Kafky

Kultura
22. 10. 2015 13:55
Španělský spisovatel Eduardo Mendoza.
Španělský spisovatel Eduardo Mendoza.

Španělský spisovatel Eduardo Mendoza Garriga na Staroměstské radnici v Praze obdržel Cenu Franze Kafky. Mendoza je podle vyjádření poroty pro své mistrné vypravěčské umění, lidský pohled na zobrazované události a břitký smysl pro humor jedním z mistrů současné literatury ve španělštině. Spolu s bronzovou soškou Franze Kafky od sochaře Jaroslava Róny dostal dvaasedmdesátiletý autor finanční odměnu 10 tisíc dolarů.

"Na jménu toho satirického a u nás bohužel ještě ne zcela objeveného autora se mezinárodní porota shodla ve druhém kole hlasování," uvedla ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová. Dodala, že Mendozovo jméno se v návrzích objevilo už v několika předchozích ročnících.

"Beletrie je v každém případě hra. A tak k ní také přistupuji," uvedl Mendoza, který smysl pro humor prokázal, když se přihlásil do literární soutěže pod smyšleným jménem. Jeho svérázný spisovatelský jazyk byl ale odhalen. "Chtěl jsem získat peníze, takoví už jsou spisovatelé," konstatoval. Jeho žert byl nakonec korunován úspěchem a za román Riňa de gatos (Kočičí hádka) zasazený do doby španělské občanské války a spjatý s galerií El Prado získal roku 2010 cenu Planeta.

Autor úspěšných detektivních románů, mistr parodie, humorista, ale také vážný politický komentátor a odpůrce katalánského separatismu své dílo představil českému publiku na literárním večeru v Institutu Cervantes. V českém překladu je k dispozici Mendozův debut Pravda o případu Savolta a také satirická novela Podivuhodná cesta Pomponia Flata.

Mendoza je 15. laureátem Ceny Franze Kafky, první mezinárodní literární ceny v Česku. Společnost Franze Kafky, která cenu pořádá, letos slaví 25 let činnosti. Svou cenu každoročně uděluje od roku 2001. Vybírá laureáta, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu.

Cena se uděluje za celé dosavadní dílo autora. Jejími nositeli jsou spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Amos Oz a Jen Lien-kche, mezi ženami zatím jsou jen dvě laureátky, rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková a Daniela Hodrová. Letos mezinárodní porota volila mezi deseti osobnostmi současné světové literatury.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Facebook, Youtube

Další čtení

Adéla ještě nevečeřela

Unikátní výstava stovek masožravek! Tyhle Adély k večeři dají i myš a žábu

Kultura
16. 5. 2025
Maršál Koněv mizí z očí. Radnice Prahy 6 nechala 3. dubna 2020 odstranit z podstavce sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a následně do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město.

Rusy pořád štve zrušená socha Koněva. Češi je zase poslali někam

Kultura
15. 5. 2025

Benefiční koncert v pražském Karlíně dnes zahájí letošní festival ZUŠ Open

Kultura
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ