Ve Vyšehradu vychází jubilejní 50. kniha ilustrovaná pro toto vydavatelství Adolfem Bornem. Vydání románu Oni a já Jeroma Klapky Jeroma se malíř již nedožil. Informovala o tom za vydavatelství Denisa Novotná.
Známý výtvarník Adolf Born zemřel v sobotu ráno. Bylo mu 85 let. Jeho spolupráce s Vyšehradem trvala téměř 40 let. První kniha, kterou pro nakladatelství ilustroval, humoristický román Nizozemce Toona Kortoomse Pomóóóc, doktor se topí, vyšla v roce 1978. Kniha Oni a já vychází po šestaosmdesáti letech v novém překladu Milana Žáčka.
"Měl jsem štěstí, že jsem se s Adolfem Bornem během naší dlouholeté spolupráce mnohokrát setkal. Vzpomínám, jak jsem jednou seděl v jeho ateliéru, kde na nás shlížely hlavy v turbanech a různorodých čapkách. Pan Born vyprávěl, jak při celodenní práci pije jen víno a vodu. Když jsem se dozvěděl smutnou zprávu o jeho odchodu, napadlo mne - takový život bych si také přál. Do poslední chvíle pracovat, radovat se z dobrého vína a mít vedle sebe milovanou ženu," uvedl ředitel Vyšehradu Pravomil Novák.
Většina knih, které Born ilustroval, je humoristická - ať už jde o romány anglických klasiků Jeroma K. Jeroma, Pelhama G. Wodehouse, Jan Karonové, švédského prozaika Franse G. Bengtssona či libereckého rodáka Otfrieda Preusslera.
"Já jsem vždycky v literatuře tíhnul k dílům, v nichž je humor stěžejní. Proto jsem třeba rád ilustroval Haška nebo Čapkovu Válku s mloky. Myslím, že humor je přítomný i v Sherlocku Holmesovi, aspoň tak jsem to cítil, když jsem ilustroval Psa baskervillského," sdělil Born v knižním rozhovoru Veselá cesta životem, který s ním vedl herec, publicista a překladatel Jiří Žák.
Jméno autora románu Oni a já Jeroma Klapky Jeroma je známé především díky dvěma humoristickým románům Tři muži ve člunu a Tři muži na toulkách, které v Česku rychle zdomácněly a staly se kultovní četbou pro mnoho generací. V méně známém díle Oni a já autor svým nezaměnitelným stylem popisuje trampoty spjaté s nákupem venkovské nemovitosti a její rekonstrukcí.