Krásu starých iluminovaných knih z pěti různých kulturních okruhů mohou od pátku obdivovat návštěvníci nové výstavy Moravského zemského muzea v Brně. Tvoří ji 43 faksimile, které dokumentují vývoj světové knižní kultury, a zejména ilustrace, v časovém rozpětí více než tři tisíce let. Světovou premiéru má na výstavě faksimile rukopisu Život svatého Václava z roku 1585, řekla náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková.
Nejstarší prezentované dílo je egyptský Aniho papyrus z Knihy mrtvých přibližně z poloviny 13. století před naším letopočtem. Nejmladším dílem je Pesachová hagada z druhé poloviny 18. století.
Faksimile jsou věrné a precizní kopie originálů, které jsou zpravidla uloženy ve speciálních trezorech nejvýznamnějších světových muzeí a knihoven. Faksimile vyrábí už 65 let akademické nakladatelství Adeva ve Štýrském Hradci.
Z produkce nakladatelství vybralo muzeum ukázky egyptské, křesťanské, židovské, středoamerické a indické knižní kultury. Návštěvníci si tak prohlédnou egyptské papyry, předkoloniální mexické kodexy, rukopisy z Mughalské říše v Indii, mistrovská díla arabské kaligrafie, byzantské purpurové kodexy, ale také evropské manuskripty.
Výstava nazvaná Tři tisíce let knižního umění - Skvosty pěti kultur potrvá do 7. června. Lidé ji najdou v Biskupském dvoře v centru Brna.
Výstava mapuje vývoj knižního umění v různých kulturách
Kultura
2. 4. 2015 16:59
Aniho papyrus z Knihy mrtvých vystavený v Britském muzeu v Londýně v roce 2010.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Mundil Stanislav