Výstava mapuje vývoj knižního umění v různých kulturách

Kultura
2. 4. 2015 16:59
Aniho papyrus z Knihy mrtvých vystavený v Britském muzeu v Londýně v roce 2010.
Aniho papyrus z Knihy mrtvých vystavený v Britském muzeu v Londýně v roce 2010.

Krásu starých iluminovaných knih z pěti různých kulturních okruhů mohou od pátku obdivovat návštěvníci nové výstavy Moravského zemského muzea v Brně. Tvoří ji 43 faksimile, které dokumentují vývoj světové knižní kultury, a zejména ilustrace, v časovém rozpětí více než tři tisíce let. Světovou premiéru má na výstavě faksimile rukopisu Život svatého Václava z roku 1585, řekla náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková.

Nejstarší prezentované dílo je egyptský Aniho papyrus z Knihy mrtvých přibližně z poloviny 13. století před naším letopočtem. Nejmladším dílem je Pesachová hagada z druhé poloviny 18. století.

Faksimile jsou věrné a precizní kopie originálů, které jsou zpravidla uloženy ve speciálních trezorech nejvýznamnějších světových muzeí a knihoven. Faksimile vyrábí už 65 let akademické nakladatelství Adeva ve Štýrském Hradci.

Z produkce nakladatelství vybralo muzeum ukázky egyptské, křesťanské, židovské, středoamerické a indické knižní kultury. Návštěvníci si tak prohlédnou egyptské papyry, předkoloniální mexické kodexy, rukopisy z Mughalské říše v Indii, mistrovská díla arabské kaligrafie, byzantské purpurové kodexy, ale také evropské manuskripty.

Výstava nazvaná Tři tisíce let knižního umění - Skvosty pěti kultur potrvá do 7. června. Lidé ji najdou v Biskupském dvoře v centru Brna.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mundil Stanislav

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ