Příběhy obětí totalitního režimu v Československu, které zatím byly dostupné ve zvukovém archivu, vyjdou v pondělí knižně. Knížku nazvanou Příběhy hrdinů 20. století - Paměť národa sestavil kolektiv autorů z okruhu společnosti Post Bellum a vydává ji nakladatelství Plus. Číst by ji podle Veroniky Sonnkové, která je zastupuje, mohli už děti od 13 let.
Víc než tři desítky autentických příběhů z nejvražednějšího století v lidských dějinách zaznamenali lidé z neziskové organizace Post Bellum, kteří už bezmála 15 let shromažďují vzpomínky pamětníků. Jsou mezi nimi ti, kdo do dějin 20. století přímo vstoupili, ať už jimi byli vtaženi proti své vůli, nebo se tváří v tvář bezpráví nemohli schovávat a mlčet a zasáhli do událostí vědomě a dobrovolně. Jejich vyprávění přesahuje to, co děti obvykle nachází v učebnicích dějepisu.
Některé příběhy z knížky zazněly v rozhlasovém cyklu Příběhy 20. století. Knižní zpracování je bohatší, autoři se mohli vyjadřovat obsáhleji a detailněji. "Doba si žádá stručnost a čísla. Tedy šest let druhé světové války znamenalo smrt pro 26 milionů Rusů, sedm milionů Němců, šest milionů Poláků a 407 tisíc Američanů. Po válce zůstalo 35 milionů invalidů a 20 milionů sirotků. Čechoslováků zahynulo zhruba 350 tisíc. Asi sto tisíc se zapojilo do domácího odboje, 32 tisíc bojovalo na východní frontě, 12 tisíc na západní," napsal do předmluvy ke knize ředitel sdružení Post Bellum a spoluautor knihy Mikuláš Kroupa.
V Československu v době komunistické vlády existovalo 335 věznic a 107 pracovních táborů, kde trpělo asi 300 tisíc politických vězňů. Popraveno bylo 248 osob (247 mužů a 1 žena), doplnil. Na většinu hrdinů války a poválečné doby se podle něj zapomnělo a zdaleka nejvíc jich lidé nikdy neznali. "Děsím se toho, kdy vyprávěné příběhy vymizí a definitivně je vystřídají filmové sci-fi. Zbudou statistiky bez hodnot a emocí... Zdá se mi, že nám mnohem hlouběji dávají nahlédnout příběhy. Mají kromě jiného zvláštní a jedinečnou schopnost: inspirují nás," říká historik.
Společnost Post Bellum od roku 2001 hledá a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století, kterými chce inspirovat ostatní. Spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vybudovala veřejně přístupnou pamětnickou sbírku, kde jsou zaznamenány nahrávky vzpomínek tří tisíc pamětníků.
Sdružení také každoročně udílí Ceny Paměti národa těm, "kteří ve svém životě prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova". Kandidáty na ocenění vybírají historici a badatelé z příběhů pamětníků uložených právě v internetové sbírce Paměť národa.