Yoko Ono sesbírala myšlenky z internetu a vydává z nich Žalud

Kultura
4. 7. 2013 09:05
Nové básně Yoko Ono vedou k zamyšlení nejen prostřednictvím textu, ale i ilustrací.
Nové básně Yoko Ono vedou k zamyšlení nejen prostřednictvím textu, ale i ilustrací.

Téměř 50 let poté, co napsala uměleckou knihu Grapefruit (Grep), se spisovatelka, umělkyně a mírová aktivistka Yoko Ono - která ovšem zůstává nejznámější díky manželství s Johnem Lennonem - rozhodla vydat pokračování. Její nová kniha s názvem Acorn (Žalud) vyjde 15. července a je složená ze stovky "návodných básní a kreseb". Podle autorky by čtenáře měly inspirovat a přivést je k přemýšlení a čtení.

Acorn se vrací v čase, protože jde o projekt, který vdova po jednom ze členů slavných Beatles původně vytvořila pro internet v 90. letech minulého století. Každý den po dobu 100 dní předložila lidem jinou myšlenku, nad níž se měli zahloubat. A nyní je posbírala do knihy.

"Líbí se mi tenhle nápad, protože spousta lidí už knížky nečte. Chodí jenom na internet," řekla letos osmdesátiletá Ono v rozhovoru. "Vracím se tímhle způsobem zpátky, protože opravdu věřím, že číst knihu je naprosto odlišný zážitek než internet a způsob, jakým k vám přichází - informace, komunikace."

Každá z návodných básní je doplněná tečkovanou kresbou, která nutí čtenáře "ještě trochu zaměstnat mozek", dodala Ono. Text spolu s ilustrací pobízejí čtenáře, aby se podívali na svět kolem sebe odlišným způsobem. Například v básni Sky Piece VIII (Kousek nebe) Ono píše:

"Posaď se pod modré nebe.
Nech hlavu otevřenou
a prázdnou.
Nech myšlenky přijít k tobě.
Hýčkej si je."

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Knihovna v Ústí chce zaútočit na vlastní rekord ve čtenářském maratonu

Kultura
13. 2. 2026
Volkswagen Brouk

Před 90 lety se narodil brouk. Ikonické auto všech dob

Kultura
13. 2. 2026

Muzeum Kroměřížska vystavuje výtvarná díla členů Umělecké besedy

Kultura
12. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ