Ministerstvo dalo na živé umění o 48 milionů méně než loni

Kultura
11. 3. 2013 14:43
Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09, STAN).
Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09, STAN).

Ministerstvo kultury letos udělí oblasti živého umění granty ve výši 91 milionů korun. Loni touto cestou dostaly divadelní, taneční, hudební a výtvarné projekty 139 milionů korun. Z oblasti literatury jsou zveřejněny jen výsledky žádostí na podporu překladu. Ministerstvo kultury letos prostředky na granty navýšilo po velkých protestech části kulturní obce, která požadovala odstoupení ministryně Aleny Hanákové (TOP 09 a STAN).

Z přibližně 800 podaných žádostí ve zmíněných oborech se dostalo podpory zhruba polovině. Přesto se do těžké situace dostane plno hlavně menších kulturních subjektů, z nichž mnohé ministerstvo v předchozích letech podpořilo. Podle příjemců žádostí postup úřadu dokládá jeho nesystematičnost v podpoře umění. Ministerstvo dlouhodobě argumentuje tím, že na získání grantu si žadatelé nemohou činit nárok a pravidlo, že získání grantu v jednom roce zaručuje jeho zisk i příště, neplatí.

Na divadlo letos půjde 20 milionů korun (profesionální divadla mají vlastní program podpory), na hudbu skoro 50 milionů a na výtvarné umění 22,5 milionu korun. V oblasti tance ministerstvo podpořilo 36 z 80 žádostí v celkové hodnotě devíti milionů korun. Mezi festivaly dostalo podporu deset z 22 přehlídek, z 22 nových tanečních inscenací ale peníze dostanou jen tři. Na celoroční inscenování žádalo o peníze 14 subjektů, dostalo je devět - jedná se o příspěvky od 60 tisíc do 440 tisíc korun.

Iniciativa Zachraňte kulturu 2013 uspořádala 14. února před budovou Ministerstva kultury demonstraci proti škrtům, které zasáhly oblast grantů na tzv. živou kulturu.Mezi těmi, kteří na celoroční inscenační činnost nedostali nic, je třeba Taneční studio Light Lenky Tretiagové. Studio v žádosti jako celkové náklady uvádělo 1,2 milionu korun a požadovalo 467 400 korun. V bodování grantové komise získalo 3,44 bodu, poslední odměněný projekt dostal 3,67 bodu; maximum je pět.

Studio se dlouhodobě věnuje pohybové a dramatické výchově dětí a uvádí interaktivní tanečně-divadelní inscenace vedené profesionálními umělci. "Ministerstvo podpořilo naši několikaletou tvorbu - načež tyto vytvořené a divácky úspěšné projekty zlikvidovalo nepodpořením jejich repríz," řekla novinářům Tretiagová.

Finance vložené do podpory tvorby jsou tak podle ní zbytečné. Tretiagová připomíná, že dotace státu na živou kulturu umožňuje mimo jiné to, že lidé nemusejí platit vysoké vstupné. "Naše představení jsou plně interaktivní, v tom tkví jejich umělecká a výchovně-vzdělávací jedinečnost, a skutečná výše vstupenky je 300 až 450 korun. To je pro většinu školních a rodinných představení nemyslitelná cena. Plánování repríz vychází z předpokladu, že z daní nás všech bude tato kultura dotovaná státem," říká.

"Snažíme se pochopit, že rozpočet ministerstva je zoufale nízký, a dobře rozumíme tomu, že je potřeba financovat třeba zdravotnictví. Na druhou stranu tvůrci, umělci, diváci - všichni platíme nemalé daně, všichni máme své profesní starosti a domnívám se, že není náš problém, když se ministerstvo neumí prosadit a zajistit základní financování živé kultury," míní Tretiagová.

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ