Mimořádnou příležitost prohlédnout si rukopis Johanna Gregora Mendela dostali v sobotu návštěvníci brněnského muzea věnovaného zakladateli genetiky. Text jeho přednášky pronesené přesně před 149 lety uchovávají starobrněnští augustiniáni, veřejnost jej vídá výjimečně. V tomto roce se již další vystavení nechystá, řekl ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál.
Mendel, který byl opatem augustiniánského kláštera v Brně, v německy psaném rukopisu pod názvem Pokusy s rostlinnými hybridy shrnul výsledky svého zkoumání dědičnosti. Rukopis přečetl při dvou přednáškách v brněnském spolku přírodovědců. Příští rok si 150. výročí přednášek připomene celý vědecký svět, Brno nebude výjimkou.
Rukopis se do Brna vrátil před dvěma lety po mnoha peripetiích z Německa. Spor o něj vedli potomci příbuzných brněnského vědce, augustiniánský řád a německé, rakouské a české úřady. Brněnský klášter uspěl až po intervenci českého ministerstva zahraničí.
V Mendelově muzeu je trvale vystavena jen faksimile části rukopisu. Originál však nahradit nemůže - už proto, že nezahrnuje celý text přednášky zaznamenané na sérii volně složených dvojlistů.
Muzeum dnes také zahajuje nový projekt Mendel 365x. Každý den v roce vyfotí pracovníci muzea Mendelovu sochu v klášterní zahradě, kde konal své pokusy s rostlinami. Za rok vznikne minifilm, který ukáže prostory zahrady i sochu v proměnách jednoho roku, tak jak ji vídal také Mendel, uvedl Dostál. Zájemci mohou podobně nafotit také další místa spjatá se zakladatelem genetiky.
Muzeum v Brně výjimečně vystavilo rukopis z počátku genetiky
Kultura
8. 3. 2014 10:04
Johann Gregor Mendel.
Autor: ČTK Foto: ČTK