Letošní padesáté výročí existence televizního Večerníčku připomene výstava, která bude od soboty až do 13. září otevřena na dvou místech v centru Prahy.
V Muzeu Kampa je expozice ve formě panelů s informacemi o fenoménu Večerníčku a jeho tvůrcích, doplňuje ji jen několik ukázek originální tvorby známých českých výtvarníků v podobě kreseb či loutek. Na výstavě je více textu než obrazu. Ve Valdštejnské jízdárně je pak interaktivní instalace, která by měla být přitažlivá zejména pro děti.
Výstavu Večerníček slaví 50 let připravila Česká televize. "Nosnými tématy výstavy jsou prožitek, dětský svět a svět fantazie, ale také důležité informace k pozadí tvorby večerníčků a prezentace odkazu české animované tvorby pro děti jako jednoho z pokladů české kultury," říká autorka výstavy Jana Sommerová. "Představíme i nejznámější autory, animátory, dabéry, režiséry a skladatele hudby, a to v Muzeu Kampa," dodává.
Na Kampě návštěvníci najdou ukázky z návrhů pro nejslavnější Večerníčky - příběhy o Krtkovi, loupežníku Rumcajsovi, Makové panence nebo Boba a Bobka. Ve Valdštejnské jízdárně mohou děti vstoupit do Krakonošovy zahrádky či třídy Macha a Šebestové, svézt se na Hvězdném drakovi ze seriálu Rákosníček a hvězdy nebo skočit do klobouku Boba a Bobka.
Řadu exponátů včetně původních loutek a scén zapůjčili sami autoři nebo jejich dědicové, některé z těchto originálů lidé uvidí vůbec poprvé. Mnoho původních loutek, kreseb a dalších návrhů filmů, které vznikaly v Krátkém filmu, se ale vůbec nedochovalo.
Výstavu o víkendech doplní tvůrčí dílny s dabingovým studiem, školy animace či setkání s tvůrci večerníčků a projekce pohádek.