Památník Terezín pořádá další ročník literární a výtvarné soutěže

Kultura
9. 1. 2017 05:55
Jedna z kreseb, kterou jako dvanáctiletá namalovala při odsunu do Terezína Helga Hošková.
Jedna z kreseb, kterou jako dvanáctiletá namalovala při odsunu do Terezína Helga Hošková.

Památník Terezín vyhlásil další ročník soutěže pro žáky základních a středních škol. Společným tématem literárních a výtvarných prací, které zní Je minulost stále živá?, je letošní sedmdesáté výročí založení památníku. Pavel Straka ze vzdělávacího oddělení památníku řekl, že cílem akce je pobízet mladé lidi k zamyšlení nad minulostí.

Literární soutěž pořádá instituce potřiadvacáté a výtvarnou pojednadvacáté. "Zájem o účast je každý rok velký. Loni přišlo celkem 680 prací, z toho 492 bylo výtvarných," uvedl Straka.

Děti letos budou přemýšlet nad tím, zda zločiny spáchané v Terezíně za druhé světové války jsou jen minulostí. Společně s učiteli mohou při práci hovořit o tom, zda je minulost přítomna jen na pietních místech či v muzejních expozicích, nebo je součástí vzpomínek přeživších, vyprávění jejich potomků, školních učebnic, ale třeba i filmů.

Dětskou operu Brundibár od pražského židovského skladatele Hanse Krásy zazpívaly v Terezíně děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru. V hledišti Půdního divadla seděli pamětníci prvního představení této opery, která zde měla premiéru v roce 1942.Zamyslet se mohou také nad tím, zda podobné nebezpečí, kterým byli vystaveni lidé na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století, hrozí i nyní. "Z debaty nebo třeba i po návštěvě Terezína mohou vyplynout další otázky, které se také s vyhlášeným tématem úzce pojí. Při zpracování ponecháváme možnost volby jakékoliv umělecké formy a techniky," doplnil Straka.

Posílat svá díla mohou žáci a studenti do 18. dubna. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 7. června 2017 v Terezíně. Výherci získají věcné ceny i peněžní odměny.

Iniciátorkou soutěží je bývalá vězenkyně terezínského židovského ghetta Hana Greenfieldová, kterou nacisté deportovali do Terezína v červnu 1942. Greenfieldové, která pochází z Kolína, bylo tehdy 16 let. Z terezínského ghetta byla deportována do vyhlazovacích a koncentračních táborů.

Nacisté v letech 1941 až 1945 zavlekli do terezínského ghetta na 155 tisíc Židů z celé Evropy. Na 117 tisíc z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti prošlo na 32 tisíc mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce zemřely v jiných nacistických táborech.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ballon Mierny Otto, Zavoral Libor

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ