Na hradě Kost se začala natáčet filmová pohádka s názvem Řachanda. Hlavní role v ní ztvární pod dohledem režisérky Marty Ferencové čerstvý člen Klicperova divadla v Hradci Králové Vladimír Polívka a Aleš Bílík z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Na plátně se objeví také Bolek Polívka, Petr Čtvrtníček, Oldřich Kaiser, Jan Hrušínský, Vlastimil Zavřel, Vilma Cibulková a Martin Dejdar.
"Kromě hradu Kost se bude téměř celý červen natáčet i v zámeckém resortu Dětenice a v lesích Královéhradeckého kraje. Premiéra v kinech je naplánována na jaro příštího roku," uvedla.
Kromě krále s královnou, prince a princezny, kořenářky, drvoštěpa, zahradníka, ponocného či vojáků budou diváky bavit obyvatelé lesního království. Trolly, gnóma, dryády a další bytosti "stvoří" prostřednictvím počítačových triků společnost FX Creator. Do role kořenářky byla obsazena devadesátiletá herečka Věra Kubánková.
Pohádku produkují společnosti Apfel Production a first.FRAME. Ty rovněž produkují film Vladimíra Michálka Prázdniny v Provence s Kryštofem Hádkem a Annou Stropnickou.
Slovenská režisérka Marta Ferencová má na kontě romantickou komedii Všechno nebo nic, která teprve přijde do kin, a tři slovenské televizní seriály. Distributorem pohádky Řachanda bude společnost Cinemart.