Láska za časů <span>rakoviny a naděje</span>

Kultura
4. 11. 2007 12:00
recenze
recenze

recenzeV čase nedožitých šedesátin slovenského hudebníka a dokumentaristy se dočkáváme jeho kompletních listů pražské výtvarnici datovaných od dubna 1991 do ledna 1995. A připomínáme si tak zcela výjimečnou osobnost.

Charismatický Ursiny se v té době „prehryzával sám k sebe“ a svůj souboj se smrtí ukončil v květnu téhož roku. Listy, které motivovala láska, jsou záznamem všedních dní i sebezpytnou výpovědí komplikované osobnosti. Dežo Ursiny odlupuje od své existence po tenkých slupkách vlastní stín a hledá pod ním sebe i podstatu bytí a nebytí. Podobně jako na svých albech z té doby – Tom istom tanci (1992) a Príbehu (1994) tak činí s aristokratickou noblesou již od mládí anticky sošného a bělovlasého intelektuála a zároveň jde jako chirurg nemilosrdně na dřeň. Při četbě chybí čtenáři jeho hlas, který měl „moc“ sám o sobě – hudebníci, kteří s ním spolupracovali na jeho deskách, ho v monografii Mariána Jaslovského Dežo Ursiny: Pevniny a vrchy (1997) označují nejčastěji za „čarodejníka“, guru. Ne náhodou napsal po jeho smrti Jaro Filip píseň, v níž si nadsázka podává ruku s obdivem: „Já som ten, čo hrával s Dežom, slovenským pápežom...“     

Ursiny byl nepřehlédnutelnou a pyšně solitérskou postavou československého bigbítu 60. let. Poté se celoživotně spojil s básníkem Ivanem Štrpkou a jejich alba včetně nejslavnějšího Modrého vrchu dodnes vyzařují jakousi auru – neobvyklé harmonie a melancholická instrumentace ve spojení s jednoduchými písničkami posluchače podprahově přitahují. Na jaře roku 1989 postihla Ursinyho rakovina jazyka. Léčil se, ale následovala recidiva, odmítnutí další chemoterapie, cesta přes léčitele včetně těch filipínských a konec. Boj se smrtelnou nemocí ho přiměl natočit dokument O rakovine a nádeji, kde mu onkologičtí pacienti odpovídají na ty nejotevřenější otázky týkající se domnělých příčin choroby, vlastních i cizích vin, změny vnímání světa, bezradnosti a plytké neupřímnosti nejbližších, vnímání smrti... I Zdenku Krejčovou potkal poprvé při natáčení. „Dežo žil naplno, točil desky, dělal si, co chtěl. A najednou zjistil, že to může být všechno. Že ta hra může skončit. A že na něco takového nikdy nepomyslel,“ vysvětluje paní Zdena. „Zjistil, že ho čeká velice složitý proces. Hledal guru až v Tibetu, hledal ‚recept‘. A protože to byl on, šel pro ten recept až na dno. Snad tam, kde je teď, ho už našel.“

Otevírá se nám svět každodenní modlitby a přesličkového čaje, dialog dvou propojených duší. Vlastně jen monolog. Bohužel. Dopisy Zdenky Krejčové zůstávají v krabici jako příliš intimní k otištění. Ursiny ji ctí jako vzácnou  duchovní bytost, před níž stojí za to skládat životní účty, a zároveň píše: „Ste najobyčajnejšia žena, akú som kdy v sebe mal. Posväť sa vaše meno.“ A dále: „Tým, čo píšeš a čo robíš, ma stále otváraš. Lenže to som Ti už povedal. Prosím Ťa, kým môžeš, ver mi, aby som nemal strach, lebo neverný som, keď si neverím, a zlý som, keď sa bojím. A l’ahostajný, keď som bezmocný. Ako by to mohlo všetko prísť, keď cítim, že pre Teba čosi znamenám ako človek, ktorý v Tebe a spolu s Tebou rastie a možno aj dozrieva? Nie sme to, čo vlastníme. Sme to, čím sa stávame, vždy práve tu a práve teraz. Možno raz ten strach s Tvojou pomocou prekonám.“

Podle Zdenky Krejčové nebyly Ursinyho dopisy psány s vědomím, že budou publikovány. Dežo si pouze přál, aby Ivan Štrpka vybral fragmenty a otiskl je v týdeníku Kulturný život. Ursiny nicméně měl literární ambice. „Když o sobě něco vyprávěl, vstávaly mi z toho vlasy na hlavě. Měl období, kdy žil jako... on byl ohnivý vepř a ty se někdy potřebují vyválet v blátě.“ I jiní pamětníci vzpomínají, jak tvrdou dietu střídal s „vlašákem“, tlačenkou a několikadenními pitkami. A přesto byl schopen točit desky. „Když má člověk v sobě tak vznešeného ducha a vládne takovou inteligencí jako on... je těžké se na to dívat. Jednou jsem za ním přijela do Bratislavy a on tři dny v kuse pil a ani si mě nevšiml. Odjela jsem domů a až za čtrnáct dní zazvonil telefon. Nejprve mi vynadal, jak to, že jsem odjela...“

Byla to náročná láska, ale stála za to. „Dežo byl – jak říkala moje máma – ‚moc velikej‘. Měl v sobě andělskou energii a zároveň nebezpečnou sílu. Říkával: ‚Kdo vás tu bude trápit, až umřu?‘“ Co by dělal Ursiny dnes, když se doba tak rychle změnila? „Vůbec nevím. Myslím, že je mu dobře jinde a má tam svou práci. Přeorientování lidí na vydělávání peněz a stav politiky... to by ho zabilo.“

Těžko říct, zda kniha osloví ty, kteří s Ursinym nikdy nepřišli do styku. Něco mezi nebem a zemí nám říká, že si ji ti, kterých se týká, najdou sami. Stejně jako jeho hudbu.

***

Dežo Ursiny: Moja milá pani (Listy Zdenke Krejčovej). Slovensky vydalo Artforum. 378 stran.

Foto: archiv

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ