Univerzita Hradec Králové 25. března udělí čestný doktorát a zlatou medaili dramatikovi, herci, scenáristovi a textaři Zdeňku Svěrákovi za zásluhy o rozvoj jazykové kultury v naší společnosti. "Naše univerzita vychovává zhruba ze 40 procent svých studentů kantory a osobnost Zdeňka Svěráka je pro nás příkladem ryzího učitele, navíc je autorem divadelních her," řekl univerzitní kancléř Ondřej Tikovský.
Svěrák jako absolvent Vysoké školy pedagogické učil na několika místech v republice. Po několika letech učitelskou dráhu opustil, aby mohl pracovat v tehdejším Československém rozhlase.
Narodil se 28. března 1936 v Praze. Na svém kontě má filmové komedie, divadelní a rozhlasové hry, zlidovělé texty písní či povídky. Je jedním ze spoluautorů fenoménu liptákovského génia Járy Cimrmana. Pro divadlo pojmenovaném po fiktivním českém velikánovi připravil v roce 1967 první hru Akt, na dalších spolupracoval s Ladislavem Smoljakem.
Svěrák získal mnoho ocenění, například loni na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii. Českou republiku proslavil se svým synem režisérem ve světě filmu v roce 1996 snímkem Kolja, který tehdy získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Zdeněk Svěrák k němu napsal scénář a hrál v něm hlavní roli.
Slavnostní zasedání akamické obce a promoční akt se uskuteční ve středu 25. března od 14:00 v aule Objektu společné výuky UHK v Hradecké ulici.
Hradecká univerzita naposledy v roce 2013 ocenila čestným doktorátem a zlatou medailí kardinála Dominika Duku. Škola tehdy ocenila Dukův přínos ke vzniku oboru Politologie - latinskoamerická studia na královéhradecké univerzitě a k rozvoji její vědecké spolupráce s vysokými školami v zemích Střední a Jižní Ameriky.
Svěráka ocení univerzita v Hradci doktorátem a medailí
Kultura
15. 3. 2015 14:05
Zdeněk Svěrák.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Martin Hykl David Kundrát