Boj o prestiž Ústí: významná hřbitovní kaple chátrá

Kultura
23. 4. 2017 12:06
Na ústeckém hřbitově jsou přitom pochovány významné osobnosti z historie města včetně Wolfrumů, jednoho z nejvýznamnějších rodů průmyslového rozvoje města.
Na ústeckém hřbitově jsou přitom pochovány významné osobnosti z historie města včetně Wolfrumů, jednoho z nejvýznamnějších rodů průmyslového rozvoje města.

Nejistý je osud kaple na hřbitově v ústecké čtvrti Krásné Březno. Více než sto let stará stavba už léta chátrá. Na zdejším hřbitově jsou přitom pochovány významné osobnosti z historie města včetně rodu Wolfrumů. Dva miliony korun na její záchranu ale zastupitelé neschválili, opozice se záchranu kaple pokusí ještě na jaře prosadit znovu.

Rodinná hrobka Baseltů, která je v těsném sousedství ústecké kaple.O centrální hřbitov na Ovčím vrchu přišlo krajské město v dobách socialismu. Zůstaly dva velké, jeden ve čtvrti Střekov a ten v Krásném Březně. Několik hrobek patří významným osobnostem historie města. "V Krásném Březně máme jeden z nejvýznamnějších rodů průmyslového rozvoje města, což byli Wolfrumové. Přivezli sem třeba první parní stroj," řekl zastupitel a historik Martin Krsek (PRO!Ústí).

Kaple, která stojí uprostřed hřbitova, desítky let chátrá. V roce 2008 se i díky tlaku odborníků povedlo zabránit její demolici. Město na ni mělo vyčleněných 2,5 milionu korun. Když z demolice sešlo, dala radnice zhruba za 400 tisíc korun částečně zajistit střechu, dál do kaple neinvestovala. Střechou už do budovy znovu zatéká. Právě proto Krsek s kolegy navrhl vyčlenit dva miliony na základní zajištění kaple. Návrh ale nezískal dostatečnou podporu zastupitelů a neprošel. "Předpokládali jsme, že bychom za dva miliony přinejmenším opravili střechu a tím zachránili další devastaci této historické budovy," doplnil Krsek.

Hrobka rodu Wolfrumů, jednoho z nejvýznamnějších rodů průmyslového rozvoje města Ústí nad Labem.Náklady na kompletní rekonstrukci kaple by neměly přesáhnout pět milionů korun. Podle Krska by pak mohla sloužit jak pietním účelům, tak i jako zázemí pro správu hřbitova, která teď sídlí ve stavebních buňkách. "Správa si nemá kam ukládat nářadí na pohřbívání, takže jedna hrobka rodiny Baseltů je momentálně skladištěm. V sakrálním místě té hlavní lodě by se mohly znovu pořádat pohřební obřady a přicházel by v úvahu jako zajímavý prostor pro lapidárium," uvedl Krsek.

O hřbitov pečují Městské služby, příspěvková organizace města. podle mluvčí radnice Romany Macové je oprava kaple v investičním zásobníku. "Město se spolu s příspěvkovou organizací bude snažit využít vhodný dotační program," řekla Macová.

Krsek se pokusí prosadit návrh na uvolnění alespoň dvou milionů znovu v červnu. "Jde o městský majetek, takže by teoreticky neměl být nikdo proti. Nežádám o peníze na nějaké soukromé účely nebo nesmysl. Jde o městský majetek, jde o prestiž města, takže jsem přesvědčen, že se nakonec většinová podpora pro tento návrh najde," dodal Krsek.

Stále nejistý je osud kaple na hřbitově v ústecké čtvrti Krásné Březno. Více než sto let stará stavba už léta chátrá.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ