Centrum DOX oslavuje Karla Nepraše

Kultura
9. 6. 2012 10:00
Karel Nepraš, Velká facka, 80. léta, litina, dřevo, 13,5 x 25,5 x 32 cm.
Karel Nepraš, Velká facka, 80. léta, litina, dřevo, 13,5 x 25,5 x 32 cm.

Dosud nejrozsáhlejší a nejkomplexnější retrospektivu významného českého sochaře, kreslíře a ilustrátora Karla Nepraše připravilo Centrum současného umění DOX u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin a zároveň v roce, kdy uplyne 10 let od jeho úmrtí. Souborná výstava představí autorovy proslulé sochařské realizace i kreslířské a ilustrátorské práce. Potrvá do 1. října.

Jako jeden z nejosobitějších umělců generace, která se v 60. letech zasloužila o rozkvět české výtvarné kultury, vešel Karel Nepraš ve známost nejprve svým kresleným humorem, z něhož pak postupně vyrůstala jeho specifická sochařská tvorba. Ta vychází ze dvou základních motivů - dutiny a potenciálního pohybu, které lze najít také v umělcových hlavních inspiračních zdrojích: loutkách, pohybových mechanismech ozubených kol a klik, fontánách, pumpách nebo sanitárních a kanalizačních systémech.

Neobvyklé spojení kresleného humoru a sochařské tvorby předurčilo specifickou povahu Neprašova díla, kterou sám autor charakterizoval jako střetávání humoru a vážnosti. Humor v Neprašově tvorbě nebyl pouze uměleckou strategií, ale i prostředkem, jak se vyrovnat s politickou a společenskou situací komunistického Československa a zachovat si zdravý rozum ve společnosti plné absurdit.

Humor jako svébytná forma obrany proti totalitnímu nátlaku byl také příznačnou charakteristikou Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu, kterou Karel Nepraš v 60. letech zakládal společně s autorem konceptuálních akcí Janem Steklíkem. K řádným členům společnosti mladých výtvarníků, hudebníků, literátů a jejich přátel, kteří se od počátku šedesátých let setkávali v restauraci U Křižovníků na Starém Městě, patřili např. malíři Zdenek Beran a Rudolf Němec, grafička a básnířka Naděžda Plíšková, výtvarní teoretici Věra Jirousová a Ivan Martin Jirous nebo básník a konceptualista Eugen Brikcius. Křižovnické škole je v rámci výstavy v centru DOX věnován prostor v samostatné  expozici připravené Archivem výtvarného umění.

Výstava mapuje umělcovu sochařskou i kresebnou tvorbu v dobových souvislostech a vůbec poprvé nabízí celkový pohled na dílo, bez něhož si dnes české sochařství 2. poloviny 20. století nedovedeme představit. V expozici se představí Neprašova vrcholná díla i práce málo známé nebo zcela neznámé pocházející ze sbírek výstavních institucí i soukromých sbírek z celé České republiky.

Výstavu připravil kurátorský tým centra DOX ve spolupráci s umělcovou rodinou, jeho přáteli a odborníky na jeho dílo. Cílem této dosud nejobsáhlejší souborné výstavy je přispět k docenění Neprašova díla v širším mezinárodním měřítku a také mezi mladšími generacemi. "Neprašovo dílo a jeho humor se rozvíjely od 50. let minulého století, tedy doby, kterou mladší nebo střední generace již nepamatují. Dnes, podobně jako za minulého režimu, většina lidí ztratila téměř veškerou naději a důvěru v politiky a politiku. Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli uskutečnit soubornou výstavu Karla Nepraše bylo, že jsme jaksi podvědomě doufali a doufáme, že humor, s nímž Nepraš reagoval na absurdity společnosti své doby, bude působit svou osvobozující silou i na dnešní generace," říká jeden z kurátorů výstavy, umělecký ředitel centra DOX Jaroslav Anděl.

Karel Nepraš (1932 - 2002) patří k nejvýznamnějším českým umělcům druhé poloviny 20. století. Studoval v sochařském ateliéru u profesora Josefa Laudy na pražské AVU, kde od roku 1990 až do své smrti v roce 2002 působil jako profesor. V 50. a 60. letech spoluzakládal skupinu Šmidrů a Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu. Jeho díla jsou zastoupena například v Library of Congress, Washington D.C., Musée d'Art Moderne de la ville de Paris / ARC, Paříž, Museum Bochum, Muzeum Sztuki w Łódzi, v Národní galerii v Praze, Moravské galerii v Brně a mnoha dalších výstavních institucích i soukromých sbírkách v České republice.

Autor: - kul -Foto: Jan Slavík

Další čtení

Ensemble Polyharmonique dnes v Praze zahájí festival Letní slavnosti staré hudby

Kultura
17. 7. 2025

Sting po 13 letech znovu vystoupil v Ostravě, stihl si zazpívat i se Shaggym

Kultura
16. 7. 2025
Vyšehradský most

Jak dopadne Vyšehradský most? UNESCO má jasno, Praze hrozí vyškrtnutí

Kultura
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ