Sedmičlenná mezinárodní porota vybrala pět finalistů pro 25. ročník nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce, Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jubilejní ročník zaznamenal historicky největší účast, porota volila z 83 přihlášek. Mezi pěti finalisty jsou tvůrci zabývající se konceptuální tvorbou, autoři fotografií, videí i instalací. Až do vyhlášení ceny v listopadu tohoto roku budou umělci představovat svou tvorbu a 20. listopadu se budou ucházet o vůbec první hmotnou Cenu Jindřicha Chalupeckého, která vzejde z dílny jednoho z předních českých designových studií či tvůrců.
Pět letošních finalistů, jimiž jsou Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková, se veřejnosti představí na společné výstavě Finále 2014, která bude probíhat od 26. září tohoto roku do 4. ledna 2015 ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. Během roku se jednotlivě představí v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni v rámci již tradičního doprovodného programu 555.
Slavnostní vyhlášení vítěze 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhne 20. listopadu 2014 ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze. Režie letošního ceremoniálu se ujme renomovaný divadelní režisér Jan Nebeský, který působil mimo jiné v Činoherním klubu nebo Národním divadle v Praze a nyní režíruje právě ve Studiu Hrdinů. "Novinkou letošního ročníku je soutěž o návrh designu historicky prvního objektu, který 25. laureát získá," říká Lenka Lindaurová, kurátorka a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého. "Odborným garantem se stal designér Jakub Berdych, který oslovil uznávané tvůrce, aby navrhli podobu ceny. Brzy tak získáme návrhy Evy Eisler, Maxima Velčovského a studií Olgoj Chorchoj, Deform a Dechem," dodává Lindaurová.
Pro jubilejní 25. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého se sešla téměř kompletně nová mezinárodní porota. V jejím čele usedla Holly Block, renomovaná kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku. Členy poroty dále byli historička umění Milena Bartlová, výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a Marina Šerbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.
Nejen kvůli rekordnímu počtu přihlášek letos nebylo vybírání finalistů pro porotu jednoduché. "Výsledek je kombinací diskusí a hlasování. Umělecká kvalita není exaktní hodnotou, vždy závisí na odborném vhledu každého jednotlivého odborníka a v tomto případě i na jejich konsensu. Výsledná pětice je jiným pohledem na současnou českou scénu, není pouhým odrazem jejího běžného fungování, ale přináší benefit pohledu zvenčí. Pětice finalistů je vybrána tak, aby každý z nich rezonoval v kontextu domácí scény, ale zároveň aby jejich práce obstály i při pohledu z toho mezinárodního," říká Holly Block, předsedkyně poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého.
"Letošní výběr finalistů byl pro kompletně nově složenou porotu skutečně náročný. Většina adeptů patří mezi respektované a již úspěšné umělce, které je velmi těžké srovnávat. Dá se říci, že pětice vybraných, ačkoliv pracují v různých médiích (fotografie, video, zvuk, nové technologie i sociální projekty), sdílí podobná témata, vypovídající o současném stavu společnosti. Umělci zpochybňují samotnou možnost širší sdělitelnosti vizuálního obrazu, vyslovují neuchopitelnost sdělení, porozumění a relativnosti lidského vnímání. Pracují s iluzí, mystifikací, příčinou a následkem, rolí náhody i neviditelností. Učí diváka otevřenosti k množství rozporuplných vjemů a především k toleranci vůči ostatním," vysvětluje Lenka Lindaurová.
Vítěz 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získá kromě novinky v podobě fyzické ceny také sto tisíc korun na uspořádání výstavy nebo realizování projektu. Nový laureát také obdrží šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku. Rovněž získá rezidenční pobyt s možností výstavy v galerii některého z Českých center.
I v letošním roce pořádající Společnost Jindřicha Chalupeckého klade velký důraz na bohatý doprovodný program. Jeho již tradičním pilířem je projekt 555, který v pěti městech během dubna až září představí tvorbu jednotlivých finalistů. Volba letos padla na Prahu, Brno, Ostravu, Karlovy Vary a Plzeň, kde se umělci budou prezentovat jak ve veřejném prostoru, tak na vlastním promítání a besedě ve vybraných artkinech. V rámci doprovodného programu opět probíhá prestižní soutěž středních škol a gymnázií s názvem Máš umělecké střevo?, jejíž finále letos proběhne v květnu ve Veletržním paláci. "Naším cílem je v průběhu celého roku přinášet kvalitní současné umění k co nejširší veřejnosti. Cítíme, že prestižní umělecká cena s dlouhou a významnou historií, jako je právě Cena Jindřicha Chalupeckého, musí hrát roli propagátora, mluvčího a obhájce umění. Proto v letošním roce chystáme i několik překvapení nad rámec tradičních doprovodných programů," říká autor doprovodného programu a člen Společnosti Jindřicha Chalupeckého Ondřej Horák.