Česko poprvé uvidí výjevy džungle slavného Henriho Rousseaua

Kultura
14. 9. 2016 15:06
Rousseauův obraz Válka.
Rousseauův obraz Válka.

První výstava slavného francouzského malíře Henriho Rousseaua, která se koná v České republice, začne ve čtvrtek v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Připravila ji ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay Národní galerie v Praze a ukáže díla malíře přezdívaného Celník, který se proslavil legendárními výjevy z džungle, aniž kdy opustil Franci.

Jeho obrazy expozice představuje v dialogu se slavnými jmény světového umění jako Pablo Picasso či Frida Kahlo i významnými českými tvůrci. Výstava Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj potrvá do 15. ledna.

"Je fascinující, že tato výstava byla v Benátkách a Paříži a my jsme třetí zastávkou tohoto proslulého malíře. Zajímavé je setkání významného umělce s dalšími umělci ze všech částí světa, které on fascinoval," řekla ředitelka Sbírky moderního a současného umění NG Milena Kalinovská. "Z pařížské výstavy jsme přenesli podstatnou část děl, která jsem doplnila díly českých autorů. Rousseauův vliv byl v Čechách velmi silný, především ve 20. letech 20. století," řekla kurátorka výstavy Kristýna Brožová.

Rousseauův obraz Válka.

Připomněla, že o malířově životě kolovalo mnoho mýtů, které pokročilá bádání vyvrátila. "Jedním z nich byl ten, že byl úplný autodidakt, že neměl žádné školení. Není to úplně pravda, získal poučení od akademických malířů a ve chvíli, kdy odchází do důchodu z úřadu potravní daně, je profesionálním umělcem," uvedla.

Nebyl také celníkem, ale právě daňovým úředníkem, přezdívku mu dal Alfred Jarry a zůstala mu dodnes. Dlouhá léta po smrti kolovala legenda o Rousseauově vojenském tažení do Mexika. Vyprávění kamarádů, návštěvy botanické a zoologické zahrady či přírodovědného muzea přitom byly jedinými zdroji pro zobrazení exotických výjevů z džungle.

Bouře na moři.

Expozice v NG představuje scény z pralesa (Zaklínačka hadů, Boj tygra s buvolem, Džungle s opicemi) vedle exotických motivů Maxe Ernsta, Toyen či Emila Filly. Rousseauovy krajiny s domky, továrními komíny, stromy, rybáři a chodci (Lávka v Passy, Chodci v parku, Alej v parku v Saint-Cloud) visí vedle krajin Paula Signaka, Georgese Seurata, Kamila Lhotáka a Jindřicha Štýrského. Jeho ženy doplňují zase portréty Fridy Kahlo nebo Picassa. Slavný autoportrét Já, portrét-krajina ze sbírek NG, který koupila v roce 1923 československá vláda za tehdejších 300 korun, na výstavě doplňují díla Jiřího Koláře a Giorgia de Chirica.

Celník hrál důležitou roli pro českou avantgardu. "V druhé polovině 20. století vznikla v duchu slavného autoportrétu představa stylizovaného, trochu podivínského umělce s baretem, který neumí příliš malovat. Rousseau se stal archetypem pro českou populární kulturu," uvedla Brožová. Na výstavu láká i figurína malíře stojící na balkoně, odkud v únoru 1948 mluvil Klement Gottwald. Základní vstupné je 240 korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ