Dvořák slaví 95 a plánuje knížku o sbírkách na Hradě

Kultura
15. 4. 2015 10:15
Historik umění František Dvořák.
Historik umění František Dvořák.

Výtvarné umění mu učarovalo bezmála před 90 lety a věnuje se mu do nynějška, kdy za pár dní oslaví 95. narozeniny. Historik umění František Dvořák nedávno dokončil knihu o malíři Karlu Chabovi a odevzdal text pro knihu o Václavu Špálovi. "A nyní bych rád zavzpomínal na osobnosti, které ovlivnily můj život od studijních let po současnost, na profesory Cibulku, Matějčka, V. V. Štecha a další. A taky bych ještě rád napsal o uměleckých sbírkách Pražského hradu," řekl Dvořák, pro nějž se kdysi vžilo přízvisko "české kultury hořák".

Vymyslel ho naivní básník, malíř a profesionální model na pražských uměleckých školách Joža Mrázek Hořický.

Dvořák, rodák z obce Červenka u Olomouce, vzpomíná, že poprvé slyšel o výtvarném umění vyprávět přítele svého otce. "Což nebyl žádný intelektuál, neměl ani maturitu, ale viděl v Praze výstavu Karla Škréty někdy v roce 1926. To mi bylo pět nebo šest let... Na základě jeho dojmů jsem si začal kreslit," říká. A pak hned po válce prý jeho směřování ovlivnil spolužák Evžen Liška, který ho získal k cestě do Prahy, kde se přihlásil na dějiny umění a estetiku a začal docházet na přednášky zmíněných profesorů, nyní legend oboru.

Historik umění František Dvořák si prohlíží díla klasiků české avantgardy.Od roku 1960 pracoval v Národní galerii, od roku 1968 přednášel 16 let dějiny umění na Palackého univerzitě. V roce 1993 získal titul profesora. Je autorem tří desítek monografií věnovanými především tvorbě umělců, se kterými se znal osobně - Františka Tichého, Jana Zrzavého, Cyrila Boudy, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a Václava Špály. Do širšího povědomí se dostal pořady a publikacemi o umělecky laděných procházkách Prahou.

Teď už na obcházení výstav nemá podle svých slov tolik sil. "Každý týden jsem viděl několik výstav. Z posledních měsíců ve mně stále doznívají silné zážitky z výstav Olbrama Zoubka v Jízdárně Pražského hradu, Adolfa Borna v Chodovské tvrzi a dvou výstav Kamila Lhotáka," vypočítává přesto zážitky z poslední doby. "A teď jsem zrovna zmeškal vernisáž výstavy Lutobora Hlavsy, s nímž mne seznámil František Tichý. To musím dohnat," dodal.Malíř Adolf Born (zleva), herec a režisér Jiří Datel Novotný a historik umění František Dvořák.

Jako bývalý zaměstnanec NG Dvořák sleduje i dění v této instituci, která se v poslední době potýkala zejména s personálními problémy. "Domnívám se, že za vedení Jiřího Fajta byl nejlépe uspořádán soubor starého umění ve Šternberském paláci, právě díky Fajtovi získal soubor podobu, k jaké nedospěl žádný jiný ředitel," řekl Dvořák, který se sice vždy věnoval především autorům 20. století, ale rád navštěvuje i výstavy a expozice umění starého.

Na dotaz, výstava kterého umělce naopak Dvořákovi v této době chybí a měla by se podle něj uskutečnit, říká: "Velká výstava o skupině Máj, společně to nejlepší z díla Roberta Piesena a Richarda Fremunda, mých dobrých přátel." Skupina Máj 57 vznikla v témže roce v reakci na období dogmatismu, navazovala na modernistické tradice v umění a proti tehdejšímu oficiálnímu projevu prosazovala abstrakci. Dvořák zahajoval první výstavu skupiny. "Je také nepochopitelné, že se u nás dosud neuskutečnila výstava Pavly Mautnerové (členky skupiny Křižovatka) nebo Jitky Kolínské (členky skupiny Máj)," uzavírá.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Dostál Dušan, Zbyněk Stanislav, Dostál Dušan

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ