Galerie a muzea zatím neřeší, co budou vracet církvím

Kultura
13. 8. 2012 12:19
Ředitel NG Vladimír Rösel ale v tisku uvedl, že galerie má seznam děl, o která by mohli restituenti požádat.
Ředitel NG Vladimír Rösel ale v tisku uvedl, že galerie má seznam děl, o která by mohli restituenti požádat.

Veřejné galerijní a sbírkové instituce se na případné vydávání svého majetku v rámci církevních restitucí příliš nepřipravují. Odkazují na podobu zákona, podle něhož bude konečný objem restitucí záviset až na tom, kdo a o co požádá. V tisku se sice objevily úvahy o některých konkrétních uměleckých dílech, dotčené instituce však vylučují, že by připravovaly soupisy děl, i předběžná jednání s potenciálními restituenty.

Vyšebrodský oltář.Ani církve zatím nechtějí oficiálně své nároky představit. Jedněmi z mála jsou cisterciáci z Vyššího Brodu, kteří budou chtít stěžejní dílo Mistra vyšebrodského oltáře, tedy devět deskových maleb z poloviny 14. století. Uvažují ale, že by dílo nechali v Národní galerii (NG) jako dlouhodobou zápůjčku - chtějí hlavně, aby stát uznal, že patří jim.

Podobně by se pravděpodobně zachovali i jiní restituenti - mnohá z teoreticky vydávaných děl jsou památkami, na jejichž majitele se vztahuje památkový zákon, a za špatnou péči o daná díla hrozí sankce. Vzácné středověké obrazy nebo rukopisy třeba musí být uloženy v klimatizovaných prostorách se stálou teplotou a vlhkostí.

Národní galerie je připravena

"NG nepořizuje žádné seznamy potenciálních restitucí, neboť k danému účelu postačuje standardní majetková dokumentace," řekl ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas. Pokud jde o movitá díla, vztahy NG s římskokatolickou církví jsou podle něj dlouhodobě velmi vstřícné. "Bylo by jistě naším přáním, aby tento stav zůstal zachován i po eventuálním uzákonění další restituční vlny."

Ředitel NG Vladimír Rösel ale v tisku uvedl, že galerie má seznam děl, o která by mohli restituenti požádat. Zároveň se podle něj NG chystá požádat stát, aby nejvýznamnější díla vykoupil zpět. Restituce by se podle něj mohly dotknout Sbírky starého umění. "Zájem o vykoupení části restituovaných děl je ze strany NG trvalý, realizace těchto výkupů ovšem závisí výhradně na objemu prostředků poskytnutých ministerstvem kultury," řekl Vlnas.

V 90. letech stát mnoho restituovaných artefaktů vykoupil, pro NG například za sto milionů kolekci obrazů Františka Kupky. Zda by byl ochotný vydávat stamilionové sumy i dnes, není zřejmé.

Restituce se budou asi týkat i Národního památkového ústavu (NPÚ), není ale zřejmé, zda se požadavky dotknou i sbírek. Brněnské biskupství asi požádá o chrám na Zelené hoře, památku UNESCO, o níž opakovaně usilovalo. NPÚ by ho musel vydat, protože výjimku ze zákona má jen pražská katedrála sv. Víta.

Záleží na požadavcích

"Nevíme, které církve a o co budou žádat," řekla mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Pokud by restituenti žádali o nemovitost i její mobiliář, bylo by podle ní třeba vytvořit takzvané kmenové sbírky, tedy sestavit znovu mobiliář tak, jak vypadal v době zestátnění památky. K tomu by měly sloužit soupisy a knihy, které se po válce a v 50. letech v době svozů sbírek vytvářely; někde byly pečlivě vedené, jinde však vznikaly až zpětně a přesné nejsou. NPÚ se podle mluvčí snaží kmenové sbírky vytvářet, je to však dlouhodobý proces. Domnívá se ale, že současná vlna restitucí se hradů a zámků nedotkne tolik jako ta z 90. let, kdy se s ní státní památková péče vyrovnávala celé desetiletí.

Sbírky Národního muzea se problém restitucí také týká.Také Národní muzeum počítá s tím, že příliš žádostí nedostane. "Hlavní nápor na restituce knihovních fondů byl v 90. letech," řekl ředitel knihovny Národního muzea Martin Sekera a dodal, že většina svozů z klášterních knihoven směřovala v 50. letech do Národní knihovny. I ta vrátila veškerý knižní fond v 90. letech.

Vracelo se pět interiérových knihoven, které nebyly součástí Klementina - benediktinům v Břevnově, křížovníkům, františkánům u Panny Marie Sněžné, augustiniánům u sv. Tomáše a dominikánům u sv. Jiljí, řekla ředitelka historických a hudebních fondů Národní knihovny Miroslava Hejnová.

Knihovna vrátila knižní fond také premonstrátům v Teplé, stát ale rukopisy, prvotisky a další vzácné exponáty v letech 2006 až 2008 pro knihovnu za šedesát milionů vykoupil zpět.  

Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík, Dan Materna / MF DNES / Profimedia

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ