Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře v sobotu zahájí letošní výstavní sezonu otevřením expozice Odložený případ, která představuje průřez tvorbou malíře Josefa Hnízdila. Pro návštěvníky bude nachystána i vernisáž Bohu k slávě, městu ku prospěchu. Výstava dobových dokumentů mapuje historii Jezuitské koleje, v níž galerie sídlí, řekla Petra Bartušková z GASK.
Hnízdil, který část svého života prožil v emigraci ve Francii a USA, se ve figurálně zaměřené tvorbě soustředí v konkrétní i obecné rovině na člověka a lidský příběh. V malbě i plastice zachycuje lidský portrét v různých a často neobvyklých polohách. Ústředním tématem jeho díla je lidská lebka. Neobvyklé téma si údajně zvolil po svém výletu do Kostnice v Sedlci u Kutné hory. Motiv lebky zpracovává mnoha způsoby: od olejových pláten či grafik až po plastiky z hlíny.
Josef Hnízdil se narodil v roce 1952 v Turnově. Několikrát se neúspěšně hlásil na pražskou Akademii výtvarných umění a v roce 1974 odešel studovat do Paříže. O rok později odcestoval do Spojených států, kde se věnoval pouze volné figurativní a portrétní tvorbě. V USA uspořádal řadu samostatných i skupinových výstav a v roce 1991 se vrátil do Prahy.
Na výstavě v Kutné Hoře, která potrvá do 21. května, bude představeno Hnízdilovo dílo od nejranějších obrazů ze 70. let po nejnovější dosud nevystavené práce.
Další expozice vznikla k letošnímu výročí 350 let od položení základního kamene Jezuitské koleje. Připomíná příchod jezuitů a založení řádového domu, dále využití budovy armádou jako špitál, vyšší vojenský vychovatelský ústav, sídlo jednotky vládního protektorátního vojska a první okruhový automobilní a traktorový sklad a nakonec i její rekonstrukci a přeměnu v galerii.