Galerie u Betlémské kaple vystavuje grafiky Tichého a Zrzavého

Kultura
15. 7. 2014 16:18
Výstava byla prodloužena až do posledního červencového víkendu (ilustrační foto).
Výstava byla prodloužena až do posledního červencového víkendu (ilustrační foto).

Do 27. července prodloužila pražská Galerie u Betlémské kaple výstavu grafické tvorby dvou velkých osobností českého výtvarného umění, generačních vrstevníků, jejichž tvorba šla vždy svou vlastní cestou, Františka Tichého (1896-1961) a Jana Zrzavého (1890-1977). Otevřena byla začátkem června a stále láká návštěvníky.

Oba umělci patří ke generaci, která mládí prožívala v době první světové války. K jejich kolegům patřili Josef Šíma, František Muzika či literáti Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert a František Halas. Navzájem se však lišili svým přístupem k tvorbě.

Zatímco Zrzavý vyznával racionální přístup, své obrazy měl dopředu připravené a promyšlené, Tichý přistupoval k obrazu s čistou hlavou a samotná tvorba byla dílem momentálního naladění. Tato dualita je na výstavě dobře patrná, když příchozí porovnají Zrzavého největší litografii Benátské zátiší z roku 1961 s pečlivě propracovanou až geometrickou kompozicí a Tichého jakoby nedotažené, rychle nahozené Capricco z roku 1948.

Vystavený soubor grafických listů Jana Zrzavého je podle galeristy Andreje Boloňského unikátní, v této podobě nebyl ke spatření řadu let. Obsahuje první autorovy grafické pokusy, tištěné v dílně u Josefa Váchala okolo roku 1911, první skutečnou grafiku Kázání květinám z roku 1913, velké litografie - Imaginární podobizna K. H. Máchy (1940), Studna v Karlachových sadech (1943), už zmíněné Benátské zátiší (1961), Ověnčená hlava (1973) a všechny varianty jeho typických andělů.

"Vystavený soubor je téměř kompletní grafické dílo - chybí jen pět litografií," řekl Boloňský.

Z grafického díla Františka Tichého byl na výstavu vybrán soubor jeho nejznámějších grafických listů. Zajímavé je podle galeristy sledovat, jak se Tichý často vracel k jednomu motivu a znovu jej přerýval do nové desky. Toto srovnání poskytuje například Břichomluvec (jednou jako litografie, jednou jako suchá jehla), Vysoká škola (z roku 1946 a z roku 1947) nebo Bílá černoška (z let 1938 a 1948).

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ