Havla, Hrabala a Vaculíka spojí výstava samizdatu v paláci Lucerna

Kultura
12. 11. 2013 11:42
Psací stroj a průklepák neodmyslitelně patří k výrobě samizdatu (ilustrační foto).
Psací stroj a průklepák neodmyslitelně patří k výrobě samizdatu (ilustrační foto).

Na příkladu jedné ze samizdatových edic ukáže výstava v pasáži paláce Lucerna peripetie vzniku, výroby a distribuce knih zakázaných autorů v Československu v období normalizace. V úterý od 19.00 se bude konat vernisáž výstavy Samizdat a Edice Expedice, kterou v roce 1975 založil Václav Havel se svými přáteli. Výstava samizdat přiblíží prostřednictvím fotografií a dalších dobových dokumentů.

Československo 70. a 80. let 20. století bylo totalitním státem, ve kterém byla zavedena cenzura veřejně projevovaných názorů. Neexistovala svoboda tisku, bylo zakázáno vydávání tisíců publikací a stovky spisovatelů nesměly psát. Ti, kterým úroveň oficiálního tisku, knižní produkce ani přístup k informacím nebyly lhostejné, se rozhodli sami vydávat díla autorů "na indexu".

Zakladatelé Edice Expedice Dana Horáková a Václav Havel na dobové fotografii.Vznikla tak celá řada samizdatových knih i časopisů. Za jejich výrobu a šíření hrozilo trestní stíhání a uvěznění až na několik let. Přesto v Československu vznikly desítky samizdatových edic. Jedna z nejslavnějších a nejstarších byla Edice Petlice, kterou vedl spisovatel Ludvík Vaculík, velmi důležitá byla také Edice Expedice s druhým nejvyšším počtem vydaných titulů.

V roce 1975 ji založili dramatik Václav Havel, filozofka Dana Horáková a literární kritik a redaktor Jan Lopatka. Edice publikovala knihy komunistickým režimem zakázaných autorů, například Bohumila Hrabala, Ludvíka Vaculíka, Jiřího Koláře, Jiřího Kuběny a Jana Patočky. Václavu Havlovi v Edici Expedice vycházela díla v prvním vydání.

Portfolio edice tvořily ale i překlady zahraničních autorů, třeba Hannah Arendtové, Friedricha Hayeka či Martina Heideggera a díla spisovatelů patřících mezi literární underground (Ivana M. Jirouse, Jáchyma Topola, Věry Jirousové). Provoz Expedice fungoval s přestávkami až do roku 1989 a za téměř patnáctiletého působení v ní vyšly 232 tituly.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ