Hvězda art deca Jaroslav Horejc září v pražské Bubenči

Kultura
1. 12. 2015 06:00
Socha od Jaroslava Horejce zvaná Pallas Athena.
Socha od Jaroslava Horejce zvaná Pallas Athena.

Dosud nejucelenější výstava výtvarných děl významného představitele stylu art deco sochaře Jaroslava Horejce (1886-1983) se představuje v pražské Bubenči v rodinné Galerii Arthouse Hejtmánek. Expozice nazvaná prostě "Jaroslav Horejc" tak umožňuje objevit kouzlo Horejcova umění a jeho mimořádné kreativity. Stovky vybraných děl, známých i dosud neznámých, pochází především ze soukromé sbírky galeristy a sběratele umění Tomáše Hejtmánka. Výstava začíná v atelieru majitele - akademického malíře a restaurátora - a pokračuje v labyrintu pokojů a chodeb téměř celého domu. Vedle Horejcových děl jsou zážitkem i stylově zařízené interiéry, které ukazují, jak vkusně a noblesně lze kombinovat staré umění se současným designem.

Tomáš Hejtmánek, znalec tvorby Jaroslava Horejce a jeho dlouholetý sběratel, je také autorem výstavy. "Považuji jeho dílo za originální a výjimečné, svým rozsahem a mnohotvárností srovnatelné pouze s významnými renesančními umělci. Vždycky říkám, že vše, na co Horejc sáhl, se mu dařilo - přes sochařské práce až po obrazy," vyznává se Hejtmánek ze svého obdivu k mimořádné postavě evropského sochařství, kterou proslavila zejména mistrovská díla v elegantním stylu art deco.

 Broušený skleněný pohár Tanec.Umělce a jeho sběratele pojí i zajímavá osobní vazba: "Teprve časem, kdy jsem Horejcova díla začal vyhledávat, jsem s překvapením zjistil, že se přátelil s mým pradědečkem, vyhlášeným lázeňským lékařem, který do své luhačovické vily zval tehdejší uměleckou smetánku -  Horejce patrně zaujala i má prababička, půvabná paní Ryča," dodává Hejtmánek, který expozici doplnil také zachovanými písemnosti a fotografiemi, přibližující atmosféru a duch tehdejší doby.

Jaroslav Horejc měl univerzální výtvarný talent. Za svůj život vytvořil více jak 3000 uměleckých a uměleckořemeslných předmětů - od volné plastiky v nejrůznějších materiálech, přes reliéfy, malby, akvarely, scénické a kostýmní návrhy až po práce ve skle, dřevě, keramice a dekorativní předměty v drahých i obecných kovech. Vytvářel sochy, pomníky, ale také šperky, svítidla a krby, návrhy na broušené skleněné poháry, hodiny, nábytek, užitou keramiku. Navrhoval rovněž mince, plakety a pamětní medaile.

Výstava v rodinné galerii manželů Tomáše a Marie Hejtmánkových potrvá do 30. ledna 2016,  pro veřejnost je otevřena denně mimo neděle od 13 do 18 hodin. Každé úterý v 17 hodin zde navíc probíhají komentované prohlídky, zaměřené na zajímavosti z umělcova díla a života. Rodinné vstupné činí 150 korun, 100 korun za dospělého a zvýhodněné vstupné je za 50 korun. Více na www.arthousehejtmanek.cz.

Autor: - vop -, - red -Foto: archiv

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ